Inspirativní pedagogové Filozofické fakulty UP převzali ocenění

Cenu za nejlepší pedagogický výkon převzal z rukou Jana Stejskala, děkana FF UP, také David Jirsa z katedry bohemistiky.
Foto Jakub Čermák
Pondělí 17. červen 2024, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého Jan Stejskal předal Ceny za nejlepší pedagogický výkon roku 2023 inspirativním vyučujícím fakulty. Stalo se tak při tradičním Setkání v zahradách, jehož se zúčastnili zaměstnanci i studenti a studentky doktorských studijních programů. Program doprovázela živá hudba i charitativní prodej drobných dárkových předmětů.

Slavnostní fanfáry v podání vyučujících a žáků ZUŠ Žerotín Olomouc zahájily na Filozofické fakultě UP letošní program Setkání v zahradách. Na základě výsledku evaluací studentů této fakulty při něm děkan FF UP každoročně oceňuje inspirativní pedagogy. Letos obdrželo ceny šest pedagogů.

„Cena mě samozřejmě potěšila, ale moc ji nepřeceňuji. Za rok může být vše jinak a určitě by se nemělo usínat na vavřínech. Přednášet na univerzitě jsem začal teprve před sedmi lety a velmi dobře si pamatuji, že začátky nebyly zrovna snadné. Hledání optimálního pojetí bylo docela dlouhé. Dnes vím, že každá přednáška je svým způsobem herecký výstup, divadelní představení, samozřejmě v dobrém slova smyslu. Pochopitelně ne vždy vše dopadne ideálně, ostatně přednášející zpravidla sám nejlépe zpětně ví, když se mu něco nepovede. Snad ale cesta, po níž jsem se vydal, není úplně nejhorší,“ uvedl jeden z oceněných pedagogů Miloš Hlava z katedry historie.

Společně s ním ji převzal také David Jirsa z katedry bohemistiky, Darina Hradilová z katedry bohemistiky, Pavel Hobza z katedry filozofie, Jana Spáčilová z katedry muzikologie a Šárka Dvořáková, doktorandka katedry anglistiky a amerikanistiky.

„Z ocenění mám obrovskou radost a bude pro mě motivací jak při další výuce, tak při dokončování doktorátu. Studující projevili ve mně osobně velkou důvěru a jsem jim za to vděčná. Nejdůležitější je ale pro mě to, aby své studium na anglistice hodnotili jako přínosné, v budoucnu z něj ve svém životě těžili a rádi na něj vzpomínali,“ uvedla. Ve svém doktorském výzkumu se věnuje anglofonní detektivní literatuře 21. století zasazené na skotské ostrovy. Zajímá se o zobrazení místa a kulturně-historického kontextu. „Ráda bych učila i v budoucnu. Doufám, že dokážu plně docenit, jak zodpovědná je to práce. Velmi mi záleží na vzdělávání jako takovém, domnívám se, že zejména citlivé a trpělivé vedení mladých lidí je dnes důležitější než kdy dřív, že jeho prostřednictvím budujeme lepší budoucnost,“ dodala.

Během Setkání v zahradách se s fakultou rozloučila Bronislava Macháčková, která řadu let pracovala pro její studijní oddělení. Všem zúčastněným pak Zahradní slavnost nabídla živý koncert kapely No Barriers i hudební improvizované překvapení čtyř fakultních akademiků. Během celé akce hrál v zahradách také DJ, akce nabídla také fotokoutek s rekvizitami, dětský koutek, jenž organizovali studenti Pedagogické fakulty UP, i charitativní prodej drobných dárkových předmětů na podporu organizace Camino Vsetín.

Cenu za nejlepší pedagogický výkon převzali:

Mgr. Šárka Dvořáková, doktorandka z katedry anglistiky a amerikanistiky, Mgr. David Jirsa, Ph.D. z katedry bohemistiky, Mgr. Darina Hradilová, Ph.D. z katedry bohemistiky, Mgr. Miloš Hlava, Ph.D. z katedry historie, Mgr. Pavel Hobza, Ph.D. z katedry filozofie a doc. Mgr. Jana Spáčilová, Ph.D. z katedry muzikologie.