Originální interaktivní sympozium o nových možnostech a kvalitě mezinárodního vzdělávání připravila pro vysokoškolské pedagogy a studenty z celého světa Univerzita Palackého. Po dva dny, 26. a 27. ledna, si účastníci z českých i zahraničních škol budou vyměňovat zkušenosti s využitím inovativních pedagogických metod a nástrojů ve vzdělávání.
Setkání, které do Olomouce přivede akademiky a studenty nejen z českých univerzit, ale i ze zahraničí, například z USA, Rakouska, Holandska či Finska, organizuje Institut excelence v internacionalizaci Univerzity Palackého. „Náš institut svými odbornými aktivitami a propojením s podobně zaměřenými centry v USA i Evropě přispívá zásadním způsobem k inovacím v oblasti mezinárodního vzdělávání. Věřím, že sympozium inspiruje a podpoří další spolupráci a debatu k tomuto tématu napříč institucemi v České republice i v zahraničí,“ řekl prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti UP Vít Procházka.
„Již dva roky spolupracujeme s kolegy z The Hague University of Applied Sciences, z Tampere University a z Univerzity Hradec Králové mimo jiné na speciální online platformě Going Virtual s příklady dobré praxe různých inovativních vzdělávacích aktivit a metod, které pomáhají přetvořit klasickou i distanční výuku v živé a interaktivní mezinárodní prostředí,“ uvedla Eva Janebová, ředitelka Institutu excelence v internacionalizaci UP.
Jak zdůraznila, potřebu sdílení dobrých zkušeností a vzájemné inspirace napříč obory i hranicemi v posledních letech akcelerovala celosvětová pandemie covidu-19. „Značná část vzdělávání v mnohých zemích se přenesla do virtuálního prostředí a online výuka se stala naprosto přirozenou a také nevyhnutelnou součástí mezinárodní spolupráce,“ připomněla. I proto do Olomouce přijedou hosté, kteří mají zkušenosti s předáváním a výměnou pedagogických zkušeností v internacionálním prostředí, jako například Anne D'Angelo, proděkanka pro zahraniční vztahy z univerzity v Minnesotě, se kterou institut úzce spolupracuje. Právě tato odbornice je také spolu s Evou Janebovou a dalšími kolegy z několika zemí podepsána pod aktuální knihou o mezinárodním vzdělávání, kterou vydalo prestižní vydavatelství Routledge.
Program v Olomouci nabídne netradiční, interaktivní konferenční formát. Jeho účastníci se budou aktivně zapojovat do různých debat či workshopů. Některé ze vzdělávacích forem, které organizátoři zařadili, nejsou v českém prostředí úplně obvyklé. Studenti například budou probírat svoje zkušenosti s netradiční výukou inspirovanou formátem PechaKucha, což je dynamická forma prezentace, během níž musí vystupující shrnout své myšlenky do 20 slidů, přičemž na okomentování každého má jen 20 sekund. „Velmi inspirující a v tuzemském prostředí téměř neznámá je například tzv. diner pensant neboli myslící večeře, během níž mohou studenti spolu s pedagogy a vedením univerzit promýšlet, jak nejlépe využít mezinárodních kontaktů pro zkvalitnění studia i pro budoucí uplatnění v praxi,“ doplnila ředitelka pořádajícího institutu.
Právě možnost nabídnout účastníkům olomoucké akce co největší prostor pro interdisciplinární sdílení perspektiv a nových pedagogických iniciativ považuje odbornice z Univerzity Palackého za zásadní. „Absolventi vysokých škol potřebují mezinárodní zkušenosti a dovednosti, na které musíme reagovat mezinárodním prostředí a kvalitou výuky,“ dodala Eva Janebová.
Pořádané sympozium je kofinancované z projektu Erasmusᐩ: Mitigating COVID Together: Enhancing Capacities of Academics and Students in Virtual Learning and Teaching Spaces 2020-1-CZ01-KA226-HE-094288.