Stříbro z Evropských univerzitních her

Foto: DHK Zora Olomouc
Čtvrtek 25. červenec 2024, 7:00 – Text: (vim)

Medaile letošních Evropských univerzitních her, které se v uplynulých dnech konaly v Maďarsku, jsou rozdány. Jednu z nich, stříbrnou, vybojovaly házenkářky Univerzity Palackého vedené absolventkou FTK UP Lucií Fabíkovou a Janem Bělkou z katedry sportu FTK UP, jinak trenéry DHK Zora Olomouc, jehož hráčky tvořily i jádro univerzitního týmu. Olomoucké studentky prošly turnajem bez porážky, ve vyrovnaném finále však těsně podlehly výběru rumunské Ovidius University of Constanta. Kromě stříbrné medaile putovalo do olomouckého týmu i jedno individuální ocenění, Monika Machačová (FF UP) byla vyhlášena jako nejužitečnější hráčka turnaje. Vedle házenkářek reprezentovali UP na hrách také basketbalisti, kteří v turnaji 3x3 skončili desátí, páté místo bral judista František Lhotzký (FTK UP) v kategorii 90–100 kg a sedmé místo mezi karatistkami do 55 kg obsadila Leona Marková (také FTK UP). Evropské univerzitní hry jsou největší multisportovní událostí v evropském univerzitním sportu, konají se každé dva roky od roku 2012. Letošních her se zúčastnilo na 4500 sportovců z evropských vysokých škol. Reprezentanti z ČR vybojovali celkem deset medailí – jednu zlatou, čtyři stříbrné a pět bronzových. Více o hrách zde.