Welcome Office podporuje mezinárodní komunitu sérií workshopů zaměřených na well-being

Foto: Gabriela Adámková, archiv Welcome Office
Čtvrtek 25. červenec 2024, 10:51

Duševní pohoda a psychická rovnováha jednotlivců z celého světa jsou zásadní pro úspěšný život a rozvoj, jak osobní, tak studijní. Každá univerzita by měla aktivně přispívat k preventivním programům zaměřeným na úspěšné sladění osobního a akademického života. Univerzita Palackého v Olomouci a její pracoviště nejsou v této problematice výjimkou.

K této podpoře přispívá také Welcome Office, která uspořádala sérii seminářů a workshopů nejen pro zahraniční studenty. Tyto semináře poskytly cílové skupině přístup ke strategiím zaměřeným na zvládání náročných situací, jako je například zkouškové období a další výzvy.

„S pomocí našich kolegů z univerzity a také několika uznávanými externisty jsme uspořádali devět rozsáhlých seminářů. Tyto workshopy byly zaměřeny na strategie učení, přizpůsobení se našim kurikulárním systémům a také na osvojení technik pro zlepšení duševní pohody a harmonie,“ uvedla Alena Vyskočilová, vedoucí Welcome Office.

Jak probíhaly semináře ze série „Welcome to Well-being: A Journey to Your Mental Harmony” můžete zhlédnout zde.

Seminářů ze série s názvem „Welcome to Well-being: A Journey to Your Mental Harmony” se zúčastnilo přes 140 studentů a zaměstnanců. Výsledky tohoto pilotního programu byly předneseny kolegům z ostatních státních a mezinárodních univerzit 17. června na mezinárodní konferenci pořádané Ústavem jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy.

Mezi mnoha uznávanými odborníky a hlavními řečníky vystoupily současná rektorka UK, profesorka Milena Králičková, a prorektorka pro zahraniční záležitosti UK, profesorka Eva Voldřichová Beránková. Ve svých projevech zdůraznily potřebu mezinárodní spolupráce a rozvoje strategií pro internacionalizaci na UK a dalších institucích vyššího vzdělávání.

„Díky tomuto pilotnímu preventivnímu programu se nám úspěšně podařilo získat i předat naše zkušenosti a dále je zapracovat do našich strategií pro internacionalizaci na vysokoškolských institucích. Zároveň jsme také zajistili komplexní a účinnou podporu pro mezinárodní komunitu na univerzitě,“ řekl Pavel Flekač, člen týmu Welcome Office.

Fotografie z jednotlivých workshopů jsou ke zhlédnutí zde.

Jelikož je tato problematika aktuálním tématem na mezinárodní úrovni, zúčastnil se Jan Brzobohatý, člen WO, pětidenního intenzivního programu ve Francii na téma International Students’ Well-being and Mental Health, pořádaného Univerzitou v Lille. Sdílel zde zkušenosti a poznatky z pilotního programu Welcome Office, který byl mezinárodními partnery velmi dobře přijat.

Během programu se Brzobohatý zúčastnil přednášek o různých aspektech well-beingu a dalších důležitých strategiích zaměřených na podporu zahraničních studentů. Klíčové prezentace zahrnovaly například projekt Nightline, nabízející telefonické konzultace pro psychologické problémy v několika zemích.

Program také zahrnoval workshopy o sofrologii a heartfulness, vedené Jean-Marcem Skaleckim a Jean-Claudem Mauclairem, které demonstrovaly techniky kombinující fyzická a duševní cvičení k zlepšení duševního zdraví.

Alena Vyskočilová vyjádřila svůj vděk všem lektorům za jejich zájem a podporu mezinárodní komunity na naší univerzitě: „Státy, ze kterých jednotliví členové naší mezinárodní komunity pocházejí, mají často velmi odlišné kulturní a národní zvyklosti. Proto je podpora, která zohledňuje současné trendy a problémy, naprosto nezbytná. Pracujeme tedy na další sérii, která, jak doufáme, zaujme ještě více mezinárodních studentů.“

Pavel Flekač