Vytvořila film s názvem O krávě a dokázala s ním oslovit publikum celého světa. Řeč je o Pavle Baštanové z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP, jejíž animované dílo získalo například Special Mention v kategorii Trickstar Nature Award na Stuttgartském festivalu animovaného filmu nebo cenu New Swiss Talent na festivalu Fantoche.
Jak se na světě žije krávám? Pasou se na louce, mačkají se ve špinavých halách, prohání se ulicemi Španělska nebo se koupou v chladné vodě! Krátké příběhy z různých koutů světa ukazují, jak pestrý život krávy žijí a jak těžký úděl některé z nich mají. Tolik ve stručnosti k unikátnímu animovanému filmu, v němž talentovaná Pavla Baštanová z katedry výtvarné výchovy PdF UP výrazně kombinuje hluboké sdělení s osobitým uměleckým stylem. Její snímek zaujal diváky po celém světě a patří mu Special Mention v kategorii Trickstar Nature Award ze Stuttgartského festivalu animovaného filmu nebo cena New Swiss Talent z festivalu Fantoche.
„Svým filmem toužím pozitivně přispět k aktuální situaci. Ráda bych, aby byl impulsem k zamyšlení nad životem zvířete – v tomto případě krávy – a aby upozornil na to, že je potřeba vnímat každého tvora komplexně, jako živou bytost, ne pouze jako součást našeho lidského hospodářského průmyslu,“ uvedla autorka snímku Pavla Baštanová. Přestože pracovala s fakty, nebylo jejím záměrem vytvořit radikálně angažované dílo či snímek ryze dokumentární a kritický.
„Všechny informace, které jsem sbírala zhruba rok a půl z médií, knih i vyprávění a z nichž pak i vyplynulo spoustu bizarních, běžných nebo biologických faktů o kravách, mi pomohly sestavit mozaiku konkrétních příběhů krav z celého světa. Své pocity vyjadřuji nepřímo, pomocí animované koláže. Chtěla jsem je vyprávět hravou formou a s odstupem tak, že budu na tzv. kraví život nahlížet z široké perspektivy – příběh krávy tak může být vlastně zjednodušeným příběhem světa,“ popsala tvůrkyně ceněného snímku.
Animovaný film O krávě měl svou premiéru v roce 2023, a to na prestižním mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu. Finančně jej podpořily Státní fond kinematografie, Schweizerische Eidgenossenschaft Confederation Suisse Bundesamt für Kultur, Schweizer Radio und Fernsehen, SRG SSR, Zürcher Filmstiftung a Nadační fond FILMTALENT ZLÍN. Jak uvádí distributor Maur Film, vznik tohoto projektu provázela nutkavá potřeba vyjádřit civilizační úzkost, která pramení z narůstajících a nevratných globálních problémů.
Snímek oslovil řadu mezinárodních filmových festivalů, kde se setkal s nadšenými ohlasy diváků i odborné veřejnosti. Promítl ho například PÖFF Shorts – Black Nights Film Festival, Tirana International Film Festival, Leeds International Film Festival, Make Believe Seattle, Cinemagic International Film Festival, Reykjavík International Film Festival, Shanghai International Film Festival, Film Festival della Lessinia, Animateka International Animated Film Festival, Bucheon International Animation Festival či Stuttgart International Festival of Animated Film (ITFS).
Posbíral i řadu ocenění, například Special Mention v kategorii Trickstar Nature Award, New Swiss Talent na Fantoche International Animation Film Festival, zaujal také na festivalech ANIMAC International Animation Film Festival of Catalonia, Anifilm, Ottawa Animation International Film Festival, Athens International Children's Film Festival, International Young Audience Film Festival Ale Kino!, JEF Festival, New York International Children's Film Festival, Montreal International Children’s Film Festival (FIFEM), Euganea Film Festival, The NaturVision Film Festival a TRICKY WOMEN.
Pavla Baštanová je animátorka a ilustrátorka z Olomouce. Absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde natočila film Mukumú (2017). Stejný příběh se objevuje i v dětské knize, kterou ilustrovala a která vyšla v roce 2020. Mezi další animované filmy, jež Pavla vytvořila, patří Mezi stromy (2015) a Neumím plavat (2016). Vytváří také ilustrace pro knihy a časopisy a ráda pracuje s klasickými grafickými technikami. Kromě animovaných filmů a ilustrací pracuje na různých animovaných projektech (vizuální styl a znělka pro MFF Juniorfest 2018, 2019 a 2020, výukové klipy o umění pro děti). Jako animátorka se podílela také na filmech Přes hranici (2020) a Padající hvězda (2017). V její tvorbě je velmi důležitý aspekt přírody a zvířat. Působí na katedře výtvarné výchovy PdF UP.