Medicína mě vždy oslovovala, říká atletka Martina Mazurová

Atletka Martina Mazurová při imatrikulaci na LF UP. V textu foto z MS juniorů v Peru.
Foto: Martin Višňa, Český atletický svaz
Pondělí 23. září 2024, 14:00 – Text: Martin Višňa

Její jméno bylo na sklonku letních prázdnin hojně skloňováno ve sportovním zpravodajství, budoucí zmínky se však dost pravděpodobně budou týkat nejen atletiky, ale i medicíny. Martina Mazurová, aktuální juniorská vicemistryně světa ve vrhu koulí, jejímž domovským působištěm je Atletický klub Olomouc, totiž zahájila studium Všeobecného lékařství na Lékařské fakultě UP.

K přihlášení se na medicínu Martinu Mazurovou inspirovala rodina, především pak babička, která se i v penzi stále věnuje pacientům. „Je chirurg a vždy se mi líbilo, jaký má k této práci vztah, s jakým zápalem pomáhá lidem a jak je z toho šťastná. Chtěla bych něco takového také zažít. Asi ale nechci jít zcela v babiččiných stopách a dělat chirurgii. Teď je pro mě důležité vše zvládnout a vystudovat,“ uvedla chvíli poté, co ve Velké posluchárně Teoretických ústavů LF UP složila imatrikulační slib.

Skloubit tréninky s rozvrhem náročného studia prý není nemožné a věří, že bude stíhat. „Bude to ale jen sport a škola, která je prioritní. V mé disciplíně naštěstí není nutné intenzivně trénovat každý den,“ dodala čerstvá medička, která se atletice věnuje od 10 let. Na vrh koulí a hody diskem a kladivem se začala soustředit asi o tři roky později. Od té doby zaznamenala několik úspěchů na domácích juniorských i seniorských mistrovstvích a mimochodem předvedla i nejlepší výkon na letošním atletickém přeboru UP, viz zde. Dvakrát jí těsně utekla medaile na evropských šampionátech.

Na srpnovém mistrovství světa juniorů v Peru však kouli vrhla do vzdálenosti 16,38 metru, čímž si nejen vylepšila osobní rekord, ale především vybojovala stříbrnou medaili a titul vicemistryně světa. „Jsem nadšená. Je to pro mě důkaz, že ta práce, která za mými výkony je, za to stojí. Je to odměna za všechno úsilí a motivace do další práce. A to nejen ve sportu, ale i ve škole,“ řekla Martina Mazurová.

Nyní jsou před ní nejen studijní povinnosti, ale také halová sezona. „Určitě bych chtěla získat nějakou pěknou medaili v kategorii žen. Zároveň se začnu připravovat na mistrovství Evropy v kategorii U23, které nás čeká příští rok a kde bych ráda něco předvedla. Uvidíme, jak se to podaří,“ uzavřela olomoucká atletka.