Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Mencius aneb Okno do nitra konfucianismu

Foto: VUP
Sobota 13. červenec 2024, 9:00 – Text: Tomáš Franta

Což takhle se v létě na chvíli zastavit a trochu si zafilozofovat? Třeba u knihy, která přímo vybízí k sebekultivaci a sebereflexi. Mencius je stěžejní text konfuciánské filozofie. V prvním českém překladu ho nedávno představilo Vydavatelství UP a my vám jej přinášíme jako druhý letošní tip na letní prázdninové čtení.

Okno do nitra konfucianismu z pera „prvního čínského politologa“. Tak by se ve zkratce dal podle překladatele Ivo Pajorka Mencius charakterizovat. Mistr Mencius byl následovníkem Konfucia a současníkem Alexandra Velikého, Platóna či Aristotela. Jeho významné působení v čínských zemích ve 4. století před naším letopočtem bylo dlouhou dobu přehlíženo. Uznání ze strany historiků a literárních vědců se proto dočkal až o několik stovek let později, kdy se Mencius zařadil k dalším stěžejním konfuciánským dílům – Konfuciovým Hovorům, Velkému učení a Doktríně středu.

Ve svém dialogickém díle mistr Mencius proklamuje na svou dobu progresivní myšlenky sebekultivace a sebereflexe jako protiváhy vůči vojenským strategiím a nabízí pragmatický idealismus, který zanechal v čínské kultuře hluboké stopy. „S trochou nadsázky lze říct, že Mencius byl prvním čínským politologem. Navzdory neutěšené situaci v éře válčících států věřil, že každý člověk je nadán k dobru. Putoval za lenními knížaty a radil jim, aby si získávala poddané svými ctnostmi, nikoli pouze silou,“ říká k filozofickému spisu Pajorek.

Svého Mencia si můžete pořídit v tištěné i elektronické verzi na VUP shopu. Jde o vůbec první vlaštovku z nové edice Dálný východ, na které spolupracuje Vydavatelství UP s katedrou asijských studií FF UP a která má za cíl přinášet významné texty východoasijské literatury a přibližovat čtenářům tamější kulturní i historické aspekty.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 15% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit také FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 15% slevy). Všechny díly letního seriálu najdete přehledně zde.