Marie Pražáková z přírodovědecké fakulty uspěla v soutěži Falling Walls Lab

Foto: Katrin Stark
Pátek 13. září 2024, 14:00 – Text: Šárka Chovancová, Martina Šaradínová

Třetí místo a zároveň Cenu publika v letošním českém finále mezinárodní soutěže Falling Walls Lab 2024, které se uskutečnilo v prostorách Národní technické knihovny v Praze, získala studentka Přírodovědecké fakulty UP Marie Pražáková s projektem Breaking the Wall of Manganese, Medicine & MRI. Mezi deset nejlepších účastníků se zařadil také Riccardo Fusco, student Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty UP, který působí ve výzkumné skupině Inovativní chemie v CATRIN UP.

Prezentace soutěžících probíhala v anglickém jazyce ve formátu „pitch-talk“, který je dlouhý maximálně tři minuty. Marie Pražáková je studentkou doktorského studijního programu Anorganická chemie na katedře anorganické chemie a stipendistkou Nadačního fondu UP, který její projekty podpořil již potřetí. Ve svém výzkumu se Marie Pražáková zaměřila zejména na přípravu nových koordinačních sloučenin s manganem a jejich využití v medicíně, zejména v oblasti tomografie, magnetické rezonance a pozitronové emisní tomografie. Nově zkoumá i možnost jejich využití na poli tzv. theragnostiky, která zahrnuje terapii a diagnostiku.

„Jsem moc ráda, že jsem mohla svoji vědeckou práci prezentovat ve finále a veřejnosti velice stručně představit jeden z novějších projektů, na kterém pracuji. Je zaměřen na theranostické sloučeniny obsahující mangan, kdy kombinuji potenciální kontrastní látku (jednotku obsahující mangan) a cytostatikum obsahující jiný kov, např. platinu (jednotku, která má léčit / ničit rakovinné buňky). Pořád nevěřím tomu, že se prezentace porotě i publiku líbila natolik, že jsem získala třetí místo a zároveň Cenu publika. Rozhodně mě to těší a motivuje dále pokračovat v tom, co dělám, ať už je to věda nebo její popularizace,“ uvedla Marie Pražáková.

Na téma Breaking the Wall of Accelerated Nano-droplet Cancer Therapeutics pak v soutěži hovořil doktorand Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty UP Riccardo Fusco, který působí ve výzkumné skupině Inovativní chemie v CATRIN. Pod vedením profesora Alexandera Dömlinga přispívá k vývoji průlomové technologie AMADEUS pro rychlejší, levnější a udržitelnější vývoj léčiv. „Prezentovat výzkum bylo fajn. Není to má první zkušenost, ale poprvé jsem byl nucen projekt vysvětlit během tak krátkého času. Kvalitní komunikaci vědy považuji za velmi důležitou,“ uvedl jeden z finalistů národního kola.

Mezinárodní soutěž Falling Walls Lab se pod záštitou Německé akademické výměnné služby (DAAD), Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v ČR a Národní technické knihovny konala v letošním roce podeváté. Soutěž je určená pro studenty, mladé vědce či inovátory, kteří na soutěži prezentují anglicky svůj výzkumný záměr, byznys plán nebo občanskou iniciativu publiku a odborné porotě.