V rekonstruovaných prostorách filozofické fakulty začal osmý ročník mezinárodního interdisciplinárního sympozia Umění a kultura střední Evropy. K přednáškám a diskusím se na univerzitu sjelo dvaatřicet bohemistů, slovakistů, polonistů a filozofů z pěti zemí.
„Sympozium se koná při příležitosti stého výročí oslav vzniku nástupnických států po skončení první světové války a rozpadu Rakouska-Uherska. Tato formativní záležitost měla pro 20. století dalekosáhlé politické, ekonomické i kulturní konsekvence. Velmi rád se s výstupy této konference seznámím, “ řekl Jaroslav Miller, rektor UP, který sympozium zahájil.
Přednášející se během sympozia budou zajímat o to, jak se změna promítla do umělecké tvorby tehdejších spisovatelů, co znamenala pro existující středoevropské kulturní instituce nebo jak proměnila vztahy mezi přirozenými kulturními centry střední Evropy – Vídní, Prahou, Budapeští, Terstem, Záhřebem – poté, co se staly součástí nově vzniklých celků. „Našim záměrem je podívat se na tuto epochální změnu, která se ve střední Evropě odehrála tak zvaně bez fanfár,“ řekl Jiří Hrabal z katedry bohemistiky filozofické fakulty. Dodal, že odborníky střední Evropy bude zajímat, co změna přinesla jednotlivým národním kulturám či jednotlivým spisovatelům, umělcům, filozofům a intelektuálům. „Chceme se věnovat také jazykové komunikaci po rozpadu rakousko-uherské monarchie nebo umělecké reprezentaci i důsledkům pro literaturu, film či výtvarné umění. Půjde nám samozřejmě také o reprezentaci zanikajících hodnot, idejí či konvencí, které byly spojovány s existencí rakousko-uherského mocnářství,“ doplnil Jiří Hrabal.
Dvoudenní mezinárodní konference je rozdělena do devíti bloků. Programu je blízká oborová různorodost, v níž se očekává jak pohled literárněhistorický, filozofický, lingvistický a sociologický, tak i historický či politologický. Sympozium je určeno akademickým pracovníkům a studentům humanitních oborů. Referáty, které na něm zazní, budou zveřejněny v knižní publikaci.
Sympozium Umění a kultura střední Evropy pořádá katedra bohemistiky FF UP spolu s Ústavem české literatury a literární vědy FF UK v Praze, Ústavem pro českou literaturu AV ČR, Ústavem bohemistiky FF JU v Českých Budějovicích, Moravskou zemskou knihovnou v Brně, Rakouským centrem UP a Ústavem české literatury a literární vědy FF UK v Praze.