Univerzita Palackého měla své zastoupení na letních paralympijských hrách v Rio de Janeiru. Jako vedoucí výpravy doprovázela jedenáctku českých atletů pod sochou Krista Spasitele Iva Machová z katedry sportu, v realizační čtveřici byla také absolventka fakulty tělesné kultury Martina Musilová.
Další olomoucké absolventky bylo možné vidět přímo ve startovním poli. Cyklistce Tereze Diepoldové se sice dosáhnout na medaile nepodařilo, střelkyně Veronika Vadovičová, která vystudovala obor Aplikovaná tělesná výchova, se se dvěma zlatými a jednou stříbrnou medailí stala nejúspěšnější členkou slovenské paralympijské reprezentace.
Pro Ivu Machovou bylo Rio čtvrtou paralympiádou v řadě a podle jejích slov také největší organizační výzvou. Roli hrálo jak složení výpravy, kdy v jedenáctce sportovců bylo pět vozíčkářů, jedna atletka s mentálním handicapem a pět atletů s dětskou mozkovou obrnou, tak také třeba doprava.
Úžasná atmosféra
„Rio pro mě bude synonymem pro kilometry a kilometry v autobusu. Atleti mají na většině her k dispozici tréninkový a závodní stadion, protože v disciplínách závodí nejvíce sportovců. Na předešlých paralympiádách byly tyto stadiony blízko sebe, v Riu jsme na oba jeli minimálně čtyřicet minut. První týden se tak stal logistickým oříškem, kdy jsme přepravovali sportovce, vrhací stolice a speciální nářadí mezi dvěma stadiony a vesnicí,“ vzpomíná na zářijové hry Machová.
Své si reprezentace užila také s ptactvem. Už cestou do Ria si kvůli poškození letadla po střetu s ptákem neplánovaně prodloužili mezipřistání na Kapverdských ostrovech. Při trénincích si zase ptáci hnízdící v blízkosti stadionu střežili svá hnízda a nalétávali na členy týmu.
„Zahájení her bylo krásné a všichni jsme byli zvědaví, jak budou probíhat závody. Hned první den byl atletický stadion ze dvou třetin zaplněn a publikum zpočátku opatrné, ale s nabývající jistotou vytvořilo úžasnou atmosféru. Podporovali sportovce dobíhající nebo dojíždějící na posledních místech, oceňovali výkony všech sportovců bez rozdílu národnosti a tato atmosféra vydržela po celých deset dnů,“ popsala Machová.
Je třeba změnit přístup
Přestože jedinou českou atletickou medaili, bronzovou, vybojovala ve vrhu koulí Eva Berná, předvedli podle Machové všichni svá maxima a vytvořili si osobní nebo sezonní rekordy. „Vyzdvihnout bych chtěla výkony dvou benjamínků výpravy, Kateřiny Husákové na 400 metrech a Daniela Hýny na patnáctistovce, kteří se takovéto velké akce účastnili poprvé a jsou velkou nadějí do budoucna,“ uvedla Machová.
„Bohužel posun paralympijského sportu z amatérské roviny na profesionální byl velmi znát a chce-li Česko opět sbírat medaile, musí se změnit přístup ke sportu osob s tělesným postižením z amatérské na profesionální úroveň. To znamená nebrat vrcholový sport pro tělesně postižené jako rekreační aktivitu a přistoupit k němu se stejným zajištěním jako u sportovců bez handicapu,“ dodala na závěr.
Letní paralympijské hry v brazilském Rio de Janeiru proběhly ve dnech 7. až 18. září. Českou republiku na nich reprezentovalo 37 sportovců, kteří vybojovali celkem sedm medailí, z toho jednu zlatou a dvě stříbrné. Po příletu domů se s reprezentanty i členy realizačního týmu setkala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, která předala sportovcům čestná uznání a slíbila větší podporu sportu handicapovaných.