Univerzitní síť Aurora bude volit nového prezidenta, jediným kandidátem je rektor Martin Procházka

Volba nového prezidenta sítě Aurora bude na setkání v Neapoli.
Foto: Pixabay.com
Středa 15. květen 2024, 8:00 – Text: Michal Zych

Rektor Univerzity Palackého Martin Procházka by měl od nového akademického roku vést evropskou univerzitní síť Aurora. Do funkce prezidenta bude s největší pravděpodobností potvrzen už na konci května v italské Neapoli, kde proběhne setkání Aurora Spring Biannual 2024. Olomoucký rektor je jediným kandidátem, v září by tak nahradil současného prezidenta, kterým je rektor Islandské univerzity Jon Atli Benediktson.

Univerzita Palackého se stala součástí Aurory v roce 2020, a to na úrovni přidruženého člena. Po roce a půl intenzivní kooperace s dalšími univerzitami se pak v květnu roku 2022 stala plnohodnotným členem globálního univerzitního konsorcia Aurora Network.

Členové Aurory se pravidelně setkávají při konferencích Aurora Biannual. Poslední z nich hostila v říjnu 2023 Univerzita Palackého, další se bude konat od 27. do 30. května na Neapolské univerzitě Fridricha II. Během konference bude mimo jiné zasedat Aurora General Council, jejiž členové budou o novém prezidentovi hlasovat. Poté je naplánovaný oficiální ceremoniál s předáním prezidenství.

„Nemohu předpovídat výsledek volby, ale myslím, že můžeme očekávat pozitivní výsledek. To, že se rektor UP Martin Procházka stane novým prezidentem Aurory, předjímá již jeho nynější pozice president-elect. Na tu byl totiž nominován už na počátku letošního roku, je jediným kandidátem a má zajištěnou většinovou podporu členů Aurora General Council, kteří prezidenta volí,“ říká prorektor pro strategii a vnější vztahy UP Michal Malacka, který zároveň působí na UP v pozici Aurora Strategic Manager.

Na programu Aurora Spring Biannual 2024 je dále například plenární diskuze o inovacích ve vzdělávání a učení a o roli univerzitních aliancí v proměně evropského vysokého školství. Prorektor Michal Malacka pak bude členem panelu Aurora Stakeholder Engagement. Zasedat bude také Studentská rada Aurory, jejíž prezident Hanuš Patera je studentem psychologie na Filozofické fakultě UP. V neposlední řadě se chystá podpis Plánu udržitelného rozvoje Aurory – ten vznikl díky práci týmu Sustainable Campus, který vede právě Univerzita Palackého.

Univerzitní síť Aurora sdružuje 9 evropských výzkumných univerzit, které mají přes 260 000 studentů. Společně s přidruženými partnery chtějí posunout evropské vysoké školství dál a společně fungovat jako jeden kampus, v němž je jednoduše možné studovat předměty na různých univerzitách, sdílet výzkumné a výukové materiály, jezdit na výměnné pobyty nebo využívat nabídku hybridních a online kurzů. Členské univerzity kladou velký důraz na současné globální výzvy a problémy, jakými jsou udržitelný rozvoj, kulturní diverzita nebo digitalizace.