Milan Kolář obdržel Cenu města Olomouce

Foto: Jan Andreáš
Čtvrtek 30. květen 2024, 12:00 – Text: Martin Višňa

Čtyři osobnosti a dva počiny za rok 2023 ocenilo statutární město Olomouc. Cenu města v kategorii Věda a výzkum převzal ve slavnostním sále Klášterního Hradiska profesor mikrobiologie a děkan Lékařské fakulty UP Milan Kolář. Ocenění obdržela i Fakultní nemocnice Olomouc nebo Lubomíra Hellová vyučující na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty UP.

„Je pro mne velkou ctí převzít Cenu města Olomouce, kterou však chápu nejen jako ocenění pro mne osobně, ale současně i jako významné ocenění pro celou Lékařskou fakultu UP. Je velice potěšující, že Cenu města obdržela i Fakultní nemocnice Olomouc, a jsem přesvědčen, že to potvrzuje vzájemné úzké provázání a přátelské vztahy obou organizací. Věřím, že se nám společně povede vytvořit v Olomouci unikátní centrum excelentního zdravotnictví od výchovy nových lékařů přes kvalitní vědecko-výzkumnou činnost v medicíně po špičkovou lékařskou péči o naše pacienty,“ uvedl Milan Kolář.

Prostějovský rodák, který letos oslavil kulaté šedesáté narozeniny, vystudoval medicínu na Lékařské fakultě UP. Od roku 1988 působí na Ústavu mikrobiologie LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc, který jako přednosta vede. Ve své odborné práci se zaměřuje především na antibiotickou léčbu bakteriálních onemocnění a problematiku bakteriální rezistence, která patří k největším problémům současného zdravotnictví. Již dvacet let se podílí i na vedení LF UP, v letech 2011–2019 a nyní od roku 2023 jako její děkan. Svoji práci, ať už na ústavu či na děkanátu, dělá s velkým nadšením, je pro něj srdeční záležitostí. Jeho největším koníčkem je pak historie, zejména starověk, na dovolenou si vždy bere dostatek literatury ve čtečce a rád jezdí na kole.

Fakultní nemocnice Olomouc, se kterou je LF UP úzce propojena posláním, lidsky i prostorově, obdržela ocenění za počin roku, a sice za otevření Centra zdraví a prevence, které zdravým i nemocným pomáhá ke zlepšení kvality jejich života.

Cenu města, a sice v kategorii Kultura, převzala také Lubomíra Hellová, sbormistryně opery a operety Moravského divadla Olomouc, která externě učí na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty UP. Dalšími laureáty za rok 2023 jsou emeritní ředitel Českého rozhlasu Olomouc a Moravského divadla Pavel Hekela a psovod a dvojnásobný mistr světa v bikejöringu Jiří Švancara. Druhým oceněným počinem roku je otevření Červeného kostela Vědecké knihovny Olomouc jako nového kulturně-vzdělávacího centra ve městě.

Medailonky všech laureátů i další informace o Cenách města Olomouce jsou k dispozici zde.