Pohled diplomata Petra Koláře a novináře Miroslava Karase na ruskou invazi na Ukrajinu nabídl speciální kulatý stůl, který pořádala právnická fakulta, její Jean Monnet Centre od Excellence in EU Law a Česká asociace pro evropská studia. Setkání bylo vysíláno živě. Záznam je veřejně dostupný na YouTube.
Hlavní organizátorkou kulatého stolu Ruská invaze na Ukrajinu a její dopady v bezpečnostních, právních a dalších souvislostech byla Naděžda Šišková, vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence in EU Law, která online setkání také moderovala. „Chtěli jsme přiblížit pravdivý průběh válečného konfliktu na Ukrajině. Podat jeho ucelený obraz, včetně perspektiv dalšího vývoje. Spousta lidi nemá možnost soustavně sledovat aktuální dění na Ukrajině, pro mnohé je to psychicky náročné. Určité shrnutí, navíc pohledem profesionálů, jsme považovali za nesmírně důležité a potřebné,“ popsala motivaci k uspořádání setkání Naděžda Šišková, odbornice na evropské právo.
Roli diskutujících hostů přijali Petr Kolář, bývalý velvyslanec ČR ve Švédsku, Rusku a v USA, a Miroslav Karas, někdejší zpravodaj České televize v Rusku a na Ukrajině, dnes ředitel televizního studia Ostrava. „Oba ochotně souhlasili s účastí. Jediný problém byl s termínem, neboť jsou v těchto dnech velmi zaneprázdnění,“ uvedla Naděžda Šišková.
Během devadesátiminutového setkání stihla moderátorka s hosty otevřít sedm aktuálních témat. Hosté využili akademické půdy a odpovídali zcela otevřeně a adresně. Prvním tématem byla brutalita invaze. „Bohužel je to vyzkoušený ruský styl vedení boje. Rozbít všechno, na co dostřelí. A pak za ní vidím i to, že se situace vyvíjí jinak, než si Rusové představovali,“ řekl Petr Kolář. Podle novináře Miroslava Karase je ruská brutalita všudypřítomná, mnohavektorová a netýká se jen ukrajinského bojiště. Míří i do vlastních ruských řad. „Navíc brutalitu doprovází lež, na které režim stojí.“
Další otázka se týkala reakce západu – sankcí uvalených na Rusko a možnosti bezletové zóny nad Ukrajinou. „Sankce samy o sobě nám od Putina nepomohou, ale mohou mít doprovodný efekt. Třeba se díky nim časem v Rusku nějaké revoluce dočkáme. Jsem pro, abychom se Ukrajiny zastali vojensky mnohem výrazněji než doposud, abychom uzavřeli nebe nad Ukrajinou. Ale zároveň vím, že realita je taková, že členové NATO a EU se na tom neshodnou. Je mi to líto a strašně mě to šve,“ řekl Petr Kolář.
Oba diskutující se shodli na nutnosti reformy OSN a na potřebě nabídnout Ukrajině evropskou perspektivu, udělit jí kandidátský status. „Ukrajina nepotřebuje v tuto chvíli znát datum vstupu do Unie, potřebuje vědět, že má do ní nakročeno. Je to pro ni nesmírně důležitý signál,“ uvedl Miroslav Karas. Zajímavé názory zazněly například i na téma dezinformací. „Je potřeba, aby se ruský národ probudil. Boj s dezinformacemi považuji za plnohodnotnou součást pomoci Ukrajině,“ dodal k tomu například Miroslav Karas.
V závěru diskuze diplomat Petr Kolář naznačil, že současnou složitou situaci musíme brát jako příležitost, a ne jako problém, který je neřešitelný a jenom nám přinese utrpení. „Bude to drahé, bude to bolet, nebude to vůbec jednoduché. Ale je to příležitost, jak se zbavit závislosti na Rusku a jak zbavit Rusko Putina. Z dlouhodobého pohledu to Putin nemůže vydržet.“
K účasti na kulatém stolu se přes aplikaci Zoom přihlásilo na dvě stě zájemců, další necelá stovka sledovala debatu na fakultním YouTube kanále. Převažovali mezi nimi studenti a akademici z českých právnických fakult a z Univerzity Palackého. Přenos si nenechali ujít například ani středoškoláci z fakultních škol PF UP nebo zástupci České advokátní komory. Za 24 hodin od živého vysílání měl záznam kulatého stolu přes čtyři sta zhlédnutí.
„Na besedu mám velmi pozitivní reakce z nejrůznějších stran. Naši akci vnímám jako jeden ze střípků do mozaiky velmi důležitých kroků, jež podniká Univerzita Palackého na podporu Ukrajiny,“ dodala Naděžda Šišková.
Záznam kulatého stolu Ruská invaze na Ukrajinu a její dopady v bezpečnostních, právních a dalších souvislostech si můžete pustit zde: