O tom, zda skutečně platí věta The Future is Now!, se dnes pokusí přesvědčit návštěvníky Academia Filmu Olomouc japonský vědec Hiroshi Ishiguro. Slavný robotik bude další z hvězdných hostů 52. ročníku mezinárodní přehlídky vědeckých snímků a dokumentů, která začala v úterý a potrvá až do neděle. Pořadatelem festivalu, na který se letos akreditovalo na pět tisíc návštěvníků, je Univerzita Palackého.
Hiroshi Ishiguro je robotik z Osaka University, který se snaží vytvářet roboty co nejpodobnější lidské mimice a chování. Proslavil se tím, že stvořil svého vlastního robo-dvojníka. A právě buď on sám, anebo jeho robotická replika, povede velmi očekávanou přednášku s názvem Proč studovat lidské roboty?. Koná se dnes od 17 hodin v kině Metropol.
Na stejném místě se pak v 19 hodin můžete zapojit i do panelové diskuze na téma Robotika a Al. Jak vysvětlují organizátoři festivalu, AFO52 předkládá vizi lidské budoucnosti, v níž bude společnost tvořena nejen lidmi, ale i humanoidními roboty a hranice mezi nimi zmizí. Umělá superinteligence může již zanedlouho dalece přesáhnout kapacitu lidského myšlení. Jednou ze zásadních otázek je tzv. „control problem“, tedy problém týkající se pravidel, jimiž se tato superinteligence bude řídit, a toho, kdo taková pravidla nastaví. Hosté AFO52 se setkají na panelové diskuzi sekce R.U.R., aby ze svých odlišných perspektiv nastínili vize dalšího vývoje společnosti.
Kdo dá přednost před roboty mladým vědcům, může v 17 hodin vidět a slyšet, jak dokáží popularizovat vědu. Stačí zajít do Divadelního sálu v Konviktu, kde se představí někteří ze studentů, které podpořil Nadační fond Univerzity Palackého. „Studenti budou prezentovat své projekty v divácky atraktivním formátu PechaKucha. Ten spočívá v tom, že na svou prezentaci má každý možnost využít jen dvacet obrázků, přičemž na vysvětlení každého z nich má dvacet vteřin. Není to vůbec jednoduché, přijďte se podívat a podpořit mladé vědce,“ zve na program koordinátorka fondu Dita Palaščáková.
Celý program AFO najdete ZDE.