Zlepšit své prezentační dovednosti, naučit se, jak správně pečovat o svou psychiku nebo umět vyhodnocovat rizika v nebezpečných situacích. Tyto a mnohé další užitečné znalosti mohou získat zaměstnanci UP díky programům celoživotního vzdělávání (CŽV). Jen v právě skončeném letním semestru měli na výběr ze čtyř desítek programů, kterých se zúčastnilo téměř šest set zaměstnanců.
Univerzita Palackého dlouhodobě podporuje další rozvoj a vzdělávání svých pracovníků. Každým rokem proto připravuje desítky kurzů, v nichž si zaměstnanci všech profesí mohou zlepšovat své dovednosti. „Máme v nabídce různé typy programů. Velký zájem je zejména o kurzy, díky kterým si zájemci mohou prohloubit výukové kompetence,“ vysvětluje Klára Tesaříková Čermáková, vedoucí oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce.
„Jsem velmi rád, že všechny součásti Univerzity Palackého se podílí na těchto aktivitách, a to jak z hlediska garantování a realizace nabízených kurzů, tak těch, kteří mají o tuto bohatou škálu zájem. Stalo se již pravidlem, že po mnohých programech CŽV je tak velká poptávka, že jejich kapacita je vyčerpána jen krátce po vyhlášení. Z tohoto zájmu o další vzdělávání a osobnostní rozvoj i ze synergie, která naplňuje principy universitas, mám ohromnou radost,“ konstatuje prorektor pro studium Vít Zouhar.
Účastníci takových praktických kurzů se pod vedením zkušených lektorů a lektorek například zlepší v oblasti neverbální komunikace a zjistí, že i když mlčí, tak mluví jejich tělo. Naučí se pracovat s hlasem nebo objeví techniky, které jim pomůžou při přípravě na veřejné vystoupení, a oni tak zvládnou zaujmout publikum a podělit se o své znalosti atraktivním způsobem.
Nabídka reaguje i na proměnu, kterou díky novým technologiím prochází výuka a komunikace obecně. „Nabízíme i programy zaměřené na flexibilní formy vzdělávání, například na využití AI nástrojů při práci s odbornými databázemi nebo kurzy zaměřené na LMS MOODLE a Adobe Acrobat,“ doplňuje vedoucí oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce.
Dnešní doba přináší novými nároky na pracovní výkon také stres, řadu rizik i nebezpečí. Aby člověk obstál nejen na pracovišti, ale i v životě vůbec, měl by se umět o sebe a svou psychiku i správně starat. Není proto divu, že mezi nejžádanější kurzy patří ty, které se věnují zásadám psychohygieny, budování psychické odolnosti a první pomoci. „Reagujeme i na aktuální situaci ve společnosti. Proto jsme například nově zařadili i kurzy zaměřené na bezpečnost. Je důležité, aby se zaměstnanci naučili pod vedením zkušeného lektora na konkrétních příkladech správně vyhodnocovat rizika a adekvátně reagovat,“ říká Klára Tesaříková Čermáková. Psali jsme mj. zde.
Univerzita Palackého nezapomíná ani na anglicky mluvící zaměstnance. „Podporujeme internacionalizaci, je to jedna z našich priorit a zaleží nám na tom, aby se u nás zahraniční kolegové a kolegyně cítili dobře a měli možnost se rozvíjet. Proto jsme do letošní nabídky zařadili nové kurzy v anglickém jazyce, které byly přednostně určeny pro výzkumníky – cizince pracující na UP. Mohli si zlepšit prezentační dovednosti, zjistit, jaké možnosti nabízí program Horizon Europe nebo jak funguje transfer technologií v univerzitních podmínkách,“ dodává prorektor pro studium Vít Zouhar.
Většina programů se v rámci CŽV uskutečňuje prezenčně, nechybí ale ani online kurzy a především možnost využít tzv. COOC (Corporate Open Online Course) kurzy. Ty byly v uplynulém akademickém roce nabídnuty zaměstnancům UP poprvé. Představují ideální možnost, kdy si každý může připravit své vzdělávání doslova na míru: nejsou vázané na čas, ani místo. Stačí připojení k počítači a chuť se něco nového naučit. Kurzy COOC by měly být přístupné i v příštím akademickém roce 2024/2025. Podrobně jsme o této formě vzdělávání psali zde.