Kamila Polonyová: Cílem mé soutěžní práce bylo předat emoci a poselství

Kamila Polonyová, studentka učitelství českého jazyka a literatury a hudební výchovy, oslovila svými autorskými písněmi porotu soutěžní části konference Mozaika Poznání.
Foto: Lukáš Blokša
Úterý 16. červenec 2024, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Sama o sobě říká, že je valašským nadšencem. Z lásky k obci Hošťálková, z níž Kamila Polonyová, studentka učitelství českého jazyka a literatury a také hudební výchovy PdF UP pochází, složila píseň. V roce 2020 s ní uspěla v SuperStar. Od té doby uplynul nějaký čas a autorka skladby Nad našú Hošťálkovú oslovila dalšími autorskými písněmi porotu v soutěžní části fakultní konference Mozaika poznání.

Svou první píseň složila ve třinácti. Sólovému zpěvu, s nímž začala v Základní umělecké škole Vsetín, se věnuje už od šesti, k němu si pak celkem rychle přidávala hru na klavír, housle, kytaru a ukulele. Dnes je Kamila Polonyová studentkou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, hudebku však učí už od roku 2021, nejprve na Základní škole v Hošťálkové, poté hudební nauku a sólový zpěv v Základní umělecké škole Morava. „Jaké mám plány? Ráda bych učila i nadále. Práce s dětmi mě velmi baví a naplňuje,“ říká zpěvačka, již do další tvůrčí činnosti motivoval právě v soutěži SuperStar i zpěvák Paľo Habera.

Během sedmnáctého ročníku studentské soutěžní konference Mozaika poznání prezentovala před porotou Pedagogické fakulty UP svou práci s názvem Vděčnost i smutek vychází ze srdce. Promítala své písně s videoklipy a ty pak komentovala. Sedmičlennou porotu nadchla a v kategorii Umělecká činnost a tvorba získala první místo.

„Hudba je pro mě vším. Je pro mě lékem na trápení duše, relaxem i radostí,“ doplňuje Kamila Polonyová, jež si příležitosti prezentovat svou práci velmi cení.

„Symbolizuje spojení dvou autorských písní Srdcebol a Vďačnosť. Píseň Srdcebol jsem složila v roce 2021, nese s sebou životní příběh o nešťastné lásce a zklamání, ale také o koncích a nových začátcích. Píseň Vďačnosť vznikla v roce 2020. Složila jsem ji jako poděkování fanouškům a všem lidem, kteří mě podporovali v pěvecké soutěži SuperStar. Je ve slovenštině, protože mám tatínka Slováka. Odmala mám tak ke slovenštině a k samotnému Slovensku velice blízko. Touto písní jsem chtěla lidem připomenout, aby byli vděční za to, co v životě mají,“ dodává mladá tvůrkyně, jejímž cílem je prostřednictvím písní předat emoci a určité poselství.

Přestože jsou uvedené písně vcelku odlišné, nesou podle Kamily Polonyové společný aspekt.

„Vzhledem k blížícímu se konci mého působení na olomoucké pedagogické fakultě, chtěla jsem se s ní a s lidmi zde tímto způsobem rozloučit. Se smutkem v srdci, avšak zároveň s obrovskou vděčností za všechny ty strávené roky a zážitky na fakultě a v Olomouci,“ doplňuje studentka češtiny a literatury a hudební výchovy, která se do povědomí veřejnosti zapsala právě v roce 2020 s písní Nad našú Hošťálkovú, a která kromě studia na pedagogické fakultě a výuky na základních uměleckých školách rozšiřuje svůj seznam autorských děl.

Mozaika poznání je studentská soutěžní konference PdF UP, jejímž cílem je kromě podpory talentovaných a tvořivých studentů této fakulty i prohlubování jejich vědecké, odborné a umělecké činnosti. Během sedmnáctého ročníku, který se uskutečnil na konci dubna, zazněla celá řada zajímavých informací jak z oborů neučitelských a učitelských, tak z oboru umělecká činnost a tvorba. Více nejen o soutěžní práci Kamily Polonyové zde.