Hned pět nových knih slavnostně pokřtili na katedře germanistiky v rekonstruovaných prostorách filozofické fakulty. Všechny spojuje rok vydání 2017. Většina z nich vyšla v prestižních německých nakladatelstvích.
Kolektivní práci nazvanou Handbuch der deutschen Literatur Prags und der Böhmischen Länder (Kompendium německé literatury z Prahy a Českých zemí) editorů Jörga Krappmanna (Olomouc), Petera Bechera (Mnichov), Steffena Höhneho (Výmar) a Manfreda Weinberga (Kostnice/Praha) představila zájemcům Alžběta Peštová z katedry germanistiky. Připomněla, že jde o první publikaci z řady kompendií německého vydavatelství Metzler, která se se zabývá určitým regionem, zatímco se ostatní kompedia věnují vždy určitému autorovi, tématu nebo žánru.
„Monografie je výjimečná tím, že se při její tvorbě sešla značná část české germanistiky s mnohými renomovanými odborníky ze zahraničí. Podává také ucelený přehled o literatuře a kultuře českých zemí od 18. až po 21. století, a to poprvé z interkulturního pohledu, který se u národnostně i kulturně různorodého území Čech, Moravy a Slezska samozřejmě nabízí,“ řekla Alžběta Peštová. Nová kniha obsahuje téměř šedesát kapitol, které shrnují dosavadní vědecké poznatky o tomto kulturním regionu. I přes ucelený charakter publikace je jejím cílem sloužit jako pomyslný odrazový můstek k dalším dílčím studiím o německé literatuře a kultuře v českých zemích.
Druhou pokřtěnou knihou, na niž je katedra germanistiky hrdá, je obsáhlá monografie germanisty Karstena Rinase. Kniha s názvem Theorie der Punkte und Striche: Die Geschichte der deutschen Interpunktionslehre mapuje vývoj interpunkčních teorií od antiky až po současnost. Autor v ní poukazuje na to, že pravidla interpunkce představují specifickou formu analýzy jazyka, protože se opírají o kategorie jako „věta“ nebo „text“ a zohledňují i sémantické aspekty. Karsten Rinas v knize dokazuje, že úvahy o jazyce spojené s problematikou interpunkce nejsou povrchní a nezřídka se dotýkají zásadních gramatických otázek. Monografie vyšla v heidelberském univerzitním nakladatelství Winter. Karsten Rinas tak přispěl k rozšíření řady prestižních německých nakladatelství, které nabízejí monografie olomouckých germanistů.
Novou knihu představil během večera i germanista Milan Horňáček, který spolu se Sabine Voda Eschgfläller a Alžbětou Peštovou vydal publikaci s názvem Der Erste Weltkrieg in der deutschsprachigen Literatur und Publizistik Böhmens und Mährens. Eine Bestandsaufnahme. (První světová válka v německé literatuře a publicistice Čech a Moravy). Kniha vyšla ve Vydavatelství Univerzity Palackého v rámci knižní řady Příspěvky k německé moravské literatuře (Beiträge zur deuschmährischen Literatur). V téže knižní řadě vyšla i publikace s názvem O německy psané literatuře pražské, moravské a židovské, kterou před germanisty a studenty germanistiky prezentovala její autorka Ingeborg Fialová-Fürstová. Publikačně velmi plodný rok 2017 doplňuje monografie Sprachgebrauch und Sprachbeurteilung in Österreich am Beispiel der jüngeren Generation Oldřicha Břenka, která vyšla v berlínském nakladatelství Frank&Timme.