Knihu Moje píseň pro Čechy představí na UP Anne Marie Kenny

Anne Marie Kenny.
Foto: prah.cz
Pondělí 21. říjen 2024, 14:30 – Text: Milada Křížková Hronová

Univerzitu Palackého navštíví Anne Marie Kenny, autorka románového životního příběhu Moje píseň pro Čechy. Svou novou knihu, která právě vyšla v nakladatelství Práh, představí 24. října ve Studenském klubu ve Zbrojnici.

Americká spisovatelka Anne Marie Kenny představí ve Studentském klubu Zbrojnice Univerzity Palackého své nové, téměř 400stránkové dílo, Moje píseň pro Čechy. Věnovala jej odkazu Václava Havla a národu svých předků a líčí v něm svůj pozoruhodný život, především počátek devadesátých let prožitých v porevolučních Čechách. Akci, na kterou je zvána široká veřejnost a které se zúčastní i tvůrce předmluvy, bývalý velvyslanec ČR v USA Martin Palouš, zorganizovala FF UP ve spolupráci s Americkým centrem Olomouc. O den později představí autorka své dílo publiku v Knihovně Václava Havla v Praze.

Spisovatelka Anne Marie Kenny, zároveň podnikatelka, hlasová instruktorka a zpěvačka s bohatou mezinárodní kariérou, se narodila do hudební rodiny. V jednadvaceti letech odešla z americké Omahy do Paříže. Dalších zhruba deset let zpívala na Champs Élysées a užívala si umělecké kariéry v Paříži, později i v Nice. V roce 1989 se inspirovala sametovou revolucí, odehrávající se v tehdejším Československu, zemi předků její matky. Uchvácena vzrušením napsala ze svého bytu v Nice báseň s texty ve francouzštině, angličtině a češtině a poslala ji prezidentu Václavu Havlovi se srdečným blahopřejným dopisem. Záhy obdržela pozvání do Prahy s nabídkou vystoupit v pražskému klubu Reduta a vést mistrovský kurz americké vokální hudby na UK. V Praze se tehdy, okouzlená její tehdejší elektrizující atmosférou z těžce vydobyté svobody, rozhodla zůstat.

Anne Marie Kenny spolupracovala řadu let s Janine Reiss z Paříže, jednou z největších vokálních kouček současnosti. Absolvovala také kurzy na École Normale de Musique de Paris, Juilliard School of Music v New Yorku a Peabody Conservatory v Baltimoru. Po mnoha letech v Evropě se rozhodla do USA vrátit. Nyní žije ve svém rodném městě Omaha a pokračuje ve své hudební kariéře. Vyučuje zpěv a tráví čas s rodinou.

Anne Marie Kenny: Moje píseň pro Čechy

24. října, Studentský klub ve Zbrojnici (Biskupské nám. 1), od 13:30 hod.