Právnická fakulta Univerzity Palackého zná dva týmy, které ji budou reprezentovat v prestižní soutěži Lidskoprávní Moot Court. O postupujících do celostátního finále v simulovaném soudním procesu rozhodlo na začátku prosince fakultní kolo.
Chuť a odvahu přihlásit se měly letos čtyři týmy. „Mrzí mě, že o soutěž nebyl větší zájem. Na druhou stranu mě velmi těší, že přihlášené týmy byly kvalitní a předvedly skvělé výkony. Bylo vidět, že odvedly kus poctivé práce. Udělalo mi radost, že se zapojili i posluchači nižších ročníků. Ve vítězném týmu byly dvě druhačky,“ zhodnotil Martin Kopa z katedry ústavního práva a koordinátor soutěže na olomoucké právnické fakultě.
Studenti v roli zkušených právníků řešili případ, ve kterém orgán sociálně-právní ochrany dětí inicioval řízení o omezení rodičovské odpovědnosti. Snažil se tak zvrátit rozhodnutí rodičů, kteří přehlásili syna z běžné školy do školy speciální. Ústnímu kolu předcházela dlouhá příprava. Soutěžící museli nejprve nastudovat případ, odevzdat písemná podání a při samotném řízení museli být připraveni zastupovat obě strany sporu.
Zatímco vysokoškoláci se do role právníků vžívali, soudní senát tvořila trojice profesionálů. Výkony soutěžících hodnotil Ludvík David, soudce Ústavního soudu, Ondřej Mrákota, soudce Nejvyššího správního soudu a absolvent olomouckých práv, a Irena Marková, která momentálně působí jako asistentka soudkyně Ústavního soudu, ale jinak je profesně již přes patnáct let spojená s Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku.
Verdikt poroty vítěze příjemně překvapil. „Nečekali jsme to. Postup z prvního místa je pro nás velkou motivací, a to i k dalšímu studiu zejména před blížícím se zkouškovým obdobím,“ řekla Klára Baumgartnerová, posluchačka 2. ročníku magisterského studia oboru Právo. Se svými týmovými kolegy, Kvidem Lotrekem a Denisou Štětinovou, se shodli, že soutěž jim dala cenné zkušenosti a přiblížila jim právní praxi. „Možnost stát v soudní síni před skutečnými soudci, spontánně odpovídat na jejich otázky a reagovat na argumenty protistrany, je zkušenost k nezaplacení,“ dodala Klára Baumgartnerová.
Z druhého místa pak postoupil tým ve složení Adam Stawaritsch, Nikola Hlubinková a Tobiáš Turek. „Velmi důležité bylo pro nás hodnocení soudců. Rady určitě využijeme při celostátním finále. Zapracovat ještě chceme na struktuře argumentů,“ řekl Adam Stawaritsch.
Finále se uskuteční v březnu přímo na Ústavním soudě. Na něj se budou oba olomoucké týmy připravovat se svými kouči Marianem Kokešem a Maximem Tomoszkem z katedry ústavního práva. Soupeři jim budou studenti právnických fakult z Brna a z Prahy. Zadání, soutěžní případ, zůstává stejné.
Lidskoprávní Moot Court v Česku pořádá již pátým rokem Liga lidských práv ve spolupráci s brněnskou Masarykovou univerzitou. Olomoucká právnická fakulta se zatím účastnila všech ročníků.