Sedmnáctý listopad je nejen Mezinárodním dnem studentstva, ale také Světovým dnem předčasně narozených dětí. V rámci oslav uděluje občanské sdružení Nedoklubko od roku 2010 cenu Purpurové srdce osobnostem, které se významným způsobem podílejí na péči o předčasně narozené děti. Během slavnostního galavečera na pražském Žofíně si jedno z ocenění převzala Věra Dostalíková, členka Ústavu porodní asistence FZV UP a dětská sestra na Novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.
Získala jste Purpurové srdce za Českou asociaci sester. Co pro vás toto ocenění znamená?
Ocenění Purpurové srdce je pro neonatologickou sestru v České republice tím nejvyšším oceněním v jejím profesním životě. Jde o ocenění za práci sestry, sebevzdělávání, publikační činnost a vzdělávání dalších pracovníků. Je to tedy pro mě velká čest a velice si ceny vážím.
Jaká byla vaše cesta k neonatologii? Co je z vašeho pohledu na tomto oboru to nejzajímavější a co naopak nejtěžší?
Po získání kvalifikace dětské sestry jsem devět let pracovala na oddělení dětské intenzivní péče. Po mateřské dovolené jsem se rozhodla nastoupit na novorozeneckou intenzivní péči, neboť jsem byla fascinována jejím rychlým rozvojem a zároveň vysoce specializovanou odborností. Neonatologie je také krásný obor, plný malých zázraků, kdy si rodiče odnášejí v rukou své novorozené děti. Pro práci s těmi nejkřehčími jsou důležité nejen odborné znalosti, zručnost a jemnost, ale i velká dávka empatie a trpělivosti. Přestože je novorozenecká intenzivní péče akutním oddělením, maličcí pacienti jsou zde hospitalizovaní v řádech týdnů i měsíců. Ovšem jako ve všech oborech medicíny, i zde přicházejí těžké chvíle pro rodiče i personál, kdy jsou novorozenci v ohrožení života nebo pro závažné onemocnění či vadu umírají. Ale naštěstí převládají ty okamžiky krásné.
Setkáváte se následně s rodiči, kterým jste pomohla přivést na svět předčasně narozené dítě? A přijdou třeba za vámi později i tyto děti?
Propuštěním novorozence náš kontakt nekončí. Pro všechny pracovníky pracující na novorozenecké intenzivní péči je zpětná vazba důležitá pro další práci i psychickou podporu. Zajímá nás nejen záchrana a uzdravení dětí, ale i jejich další život a život celé rodiny, a proto se s rodiči a „našimi“ dětmi setkáváme nejen v rámci návštěv na našem oddělení, ale také na různých akcích mimo nemocnici, o které je ze strany rodičů velký zájem.
Co byste vzkázala studentům a studentkám, které by se chtěly neonatologii věnovat?
Pokud cítíte, že vás zajímá intenzivní medicína a zároveň péče o děti, určitě je neonatologie tou správnou volbou. Nejen, že budete často u záchrany životů novorozenců, ale budete i součástí zázraku zrození nového života a jeho vstupu do nové rodiny.