Belgický filozof Maarten Boudry bude poprvé přednášet v Česku. Mladý badatel, který působí na Ghent University, je v akademickém světě známý pro své radikální názory, mimo jiné na vztah vědy a náboženství. Na Univerzitě Palackého bude mít tři přednášky.
Maarten Boudry je jedním z nejsrozumitelnějších a zároveň nejradikálnějších představitelů naturalismu, filozofického směru 20. století, který tvrdí, že filozofie se svou metodou neliší od přírodních věd. V jeho rámci se mimo jiné hledá i hranice mezi vědou a pseudovědou. Filozof a skeptik Boudry se zabývá především epistemologií, disciplínou věnující se lidskému poznání. Na Univerzitě Palackého se bude věnovat třem tématům.
„Bude hovořit o vztahu vědy a pseudovědy, vztahu vědy a filozofie a vztahu vědy a náboženství. Zvlášť poslední téma je velmi kontroverzní. V České republice se mu věnují například Tomáš Halík nebo Jiří Grygar, kteří by Boudryho názory zřejmě považovali za skandální. Někteří obhájci náboženství se domnívají, že věda a náboženství jsou nějakým způsobem skloubitelné, jiní naopak tvrdí, že jsou to dvě oblasti, které jsou zcela oddělené, obě však legitimní. Vědec podle nich dospívá k nějakému typu poznání, teolog pak k jinému typu poznání. Boudry je v tomto ohledu naprosto striktní. Tvrdí, že ve sporu vědy a náboženství má vždy prioritu věda. Náboženství si podle něj nemá činit žádný nárok na to, že dochází k poznání,“ řekl Filip Tvrdý z katedry filozofie filozofické fakulty.
Před pár lety začal se studenty některé Boudryho texty číst na seminářích. „Jeho texty jsou velmi chytře napsané a týkají se často kontroverzních témat, kterým se na katedře také věnujeme. Boudry výborně argumentuje, jeho názory jsou nesmírně inspirativní,“ dodal Filip Tvrdý.
Boudry působí na katedře filozofie a morálních věd, ale víc než přednáškám se věnuje výzkumné činnosti. Na svém kontě má bohatou publikační činnost v prestižních vědeckých časopisech. „Je to mladý myslitel v kurzu, v akademickém světě je hvězdou na vzestupu. Boudryovy názory o tom, že teologie spíš vytváří zdání poznání, než že by přinášela skutečné poznání, zazní určitě i v Olomouci,“ doplnil Filip Tvrdý.
Všechna tři setkání jsou primárně určena studentům a doktorandům, účast na nich přislíbili i filozofové jiných pracovišť Česka a Slovenska. Každá z přednášek bude trvat asi hodinu, poté bude následovat diskuse. Cyklus přednášek pořádá katedra filozofie FF UP. Uskuteční se 5. a 6. prosince od 11 hodin a 14:30 hodin v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP.