Otakar Fojt, diplomat a předseda Správní rady UP, obdržel Řád britského impéria

K významnému ocenění O. Fojtovi gratuloval i rektor Martin Procházka a prorektor Jiří Stavočík.
Foto: Hynek Glos
Čtvrtek 20. červen 2024, 14:00 – Text: (eg)

Diplomat Otakar Fojt převzal v tomto týdnu Řád britského impéria. Dvacet let pomáhá rozvíjet česko-britské vztahy v oblasti vědy, moderních technologií a inovací, za své úsilí byl vyznamenán Jeho Veličenstvem králem Karlem III. Řád převzal v sídle britské ambasády v Praze z rukou britského velvyslance Matta Fielda. „Je to výjimečná událost. Od roku 1917, kdy byl řád založen, se této pocty od britských panovníků dostalo jen několika desítkám Čechů. Jsou mezi nimi českoslovenští letci RAF, účastníci odboje a další významné osobnosti. My jsme hrdí na to, že máme doktora Fojta ve Správní radě UP. Ze srdce mu k vyznamenání gratuluji, nepochybně si takové ocenění zaslouží,“ uvedl rektor UP Martin Procházka. Otakar Fojt je od roku 2003 vědeckým atašé britské ambasády v Praze. Žije s rodinou v Olomouci, je také předsedou Správní rady Univerzity Palackého. Co obnáší práce vědeckého diplomata jste se mohli dozvědět v dubnovém čísle univerzitního magazínu Žurnál UP, v němž jsme přinesli velký rozhovor s Otakarem Fojtem. Připomenout si ho můžete tady.