Univerzita Palackého bude od středy hostit největší setkání českých, slovenských a polských městských a obecních policií. Stěžejním tématem IV. Mezinárodní konference obecních policií bude vize a budoucnost městských policií v těchto třech státech střední Evropy. Organizačně se na sympóziu podílí právnická fakulta, pedagogická fakulta zase poskytne prostory.
Konference se na Univerzitu Palackého vrací po roce. Původně se v pořadatelství mělo pravidelně střídat brněnské výstaviště a právě Olomouc. „Pro akademickou půdu jsme se rozhodli kvůli změnám na výstavišti a současně na základě loňské skvělé spolupráce s právnickou fakultou. Do budoucna bychom byli rádi, kdyby se konference konala už jen v Olomouci,“ vysvětlil Daniel Bednařík, předseda představenstva FT Technologies a. s., která je hlavním organizátorem akce. Kvůli rozsáhlé dostavbě právnické fakulty se letošní ročník přesunul na pedagogickou fakultu.
Mezinárodní konference obecních policií není určena pouze zástupcům obecních policií, ale setkávají se na ní a zkušenosti z oblasti bezpečnosti si vzájemně vyměňují i reprezentanti státní správy a samospráv, partnerských organizací, integrovaného záchranného systému a v neposlední řadě i akademické sféry. Pořadatelé rozdělili dvoudenní odborný program do čtyř panelů. „Debatovat se bude například o bezpečném prostoru a měkkých cílech, legislativě, prevenci a edukaci a v neposlední řadě o trendech v moderních technologiích. Letošní ročník bude mít i jedno velké téma společné pro všechny tři účastnící se země. O vizi a budoucnosti městských policií budou hovořit tři nejpovolanější, a to hlavní představitelé profesních sdružení strážníků v České republice, na Slovensku a v Polsku,“ řekl Daniel Bednařík s tím, že se opět snažili program sestavit jako mix odborníků přednášejících teoretické i konkrétní praktické poznatky.
Zachování kontinuity konání konference na univerzitní půdě vítá děkanka právnické fakulty Zdenka Papoušková. „Je pro nás ctí, že můžeme být opět spoluorganizátory. Úkolem vysokých škol je mimo jiné působit ve veřejném prostoru. A právě tato akce je příkladem, jak může naše fakulta tuto společenskou roli naplňovat. Cenné jsou pro nás také kontakty se zúčastněnými složkami samosprávy a vybranými institucemi,“ řekla Zdenka Papoušková, děkanka právnické fakulty. Obdobně vnímá spolupráci i Libuše Ludíková, děkanka pedagogické fakulty. „Například se nám naskýtá možnost zdůraznit význam potřeby vzdělávání a prevence v oblasti bezpečnosti, konkrétně kybernetické bezpečnosti, na kterou se kolegové na fakultě zaměřují.
Mezinárodní konference obecních policií se uskuteční v aule pedagogické fakulty 3. až 5. dubna. Přihlášeno je na ni přes dvě stě účastníků, další zájemce museli organizátoři z kapacitních důvodů odmítnout.
Záštitu nad akcí převzali Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje, Miroslav Žbánek, primátor Olomouce, a hlavní představitelé profesních sdružení českých, slovenských a polských městských policií. Významně se na konferenci podílí také Policejní prezidium ČR, které na ni vyšle hned několik svých expertů. Účast potvrdil i policejní prezident Jan Švejdar.
Podrobný program konference.