Představitelé Univerzity Palackého, zástupci vedení města, kraje a různých spolků si včera v Olomouci společně připomenuli události spojené se 17. listopadem. Slavnostní shromáždění se uskutečnilo u Památníku bojovníků za svobodu a demokracii před právnickou fakultou.
Na úvod slavnostního aktu položili k památníku hosté věnce a kytice. Památku přišli uctít i zástupci studentů Univerzity Palackého. Náměstek olomouckého primátora Pavel Urbášek pak ve svém proslovu připomenul události roku 1939 a vzdal úctu obětem nacistické okupace. Poděkoval i těm, kteří v listopadu 1989 stáli v Olomouci na počátku protestů proti tehdejšímu režimu. „Byli to herci olomouckého divadla, studenti Univerzity Palackého a protirežimně zaměření občané, kteří v podnicích a institucích zorganizovali generální stávku.“
Jak dodal, je důležité mít na paměti, jaké hodnoty pro nás byly v roce 1989 důležité: „Byla to demokracie, svoboda a posléze návrat do Evropy. Soudím, že je dnes také potřebné si připomínat možný obsah těchto slov. Svoboda a demokracie jsou založeny na permanentní diskuzi a následném konsenzu, na hledání a nacházení racionálního kompromisu. Zdůrazňuji toleranci k odlišným názorům a také elementární úctu k oponentům, byť jsou jejich názory tolik odlišné od názorů mých,“ uvedl Pavel Urbášek.
Prorektorka Univerzity Palackého Ivana Oborná na setkání u příležitosti výročí dvou významných studentských protestů proti totalitě mluvila o osobnosti Jana Opletala. Jak zdůraznila, na počátku událostí roku 1939, byla smrt tohoto medika, jehož životním cílem byla pomoc druhým. „Víme, že byl nejen vynikající student medicíny, ale že byl i jedním ze studentských vůdců,“ vyzdvihla statečnost, pracovitost a čest Jana Opletala prorektorka Ivana Oborná. Jak dodala, právě tyto vlastnosti jsou inspirativní pro všechny i dnes.