Projekt fakulty zdravotnických věd uspěl v grantové výzvě Nadace rodiny Vlčkových

Koordinátorkou projektu je odborná asistentka Ústavu ošetřovatelství Lenka Štureková. Foto: Jakub Čermák
Úterý 17. září 2024, 10:07 – Text: David Kresta

Fakulta zdravotnických věd rozšíří nabídku předmětů s tematikou paliativní péče. Projekt implementace dětské paliativní péče do výuky, na němž se podílí Ústav ošetřovatelství a Ústav porodní asistence, uspěl v grantové výzvě Nadace rodiny Vlčkových. Se zahájením projektu se počítá v průběhu září 2024.

Hlavním cílem otevřené výzvy Škola základ péče je prohloubit vzdělávání akademických pracovníků v oblasti dětské paliativní péče (DPP) a podpořit její implementaci do vzdělávacích programů a výuky na vyšších odborných a vysokých školách napříč obory. Oba ústavy se rozhodly zapojit do této výzvy, protože si uvědomují důležitost DPP a její zapojení do vzdělávacích programů. „Naši studenti se v praxi setkávají s dlouhodobě nemocným dítětem a jeho rodinou. Proto je nezbytné, aby naši studenti věděli, jaké potřeby tyto děti a jejich rodiny mají. Zároveň jak v této situaci správně komunikovat a jak pečovat o pacienta a jeho rodinu,“ uvedla koordinátorka projektu Lenka Štureková.

V současnosti má fakulta zdravotnických věd v nabídce předmětů jen jeden, který se zabývá problematikou DPP, a dva předměty, které se týkají paliativní péče pro dospělé. „Schválený projekt se primárně zaměřuje na zvýšení kompetence akademických pracovníků v oblasti dětské paliativní péče absolvováním několika vzdělávacích kurzů. Následně budou tyto poznatky implementovány do již probíhajících tří předmětů na Ústavu ošetřovatelství a také do nových předmětů, z nichž dva vzniknou na Ústavu porodní asistence a jeden na Ústavu ošetřovatelství. Zároveň je naším cílem zvýšit dostupnost literatury o této problematice,“ přiblížila Lenka Štureková. Studenti, kteří dané předměty absolvují, získají cenné a potřebné informace, které jim následně pomohou v klinické praxi při zvyšování kvality života rodin s dlouhodobě nemocným dítětem.