Už během studia je dobré mít konkrétní zájem a stojí za to se mu naplno věnovat. Může se totiž docela dobře stát, že to, co začalo jako studentská práce, nasměřuje celou vaši budoucí kariéru. Takové bylo poselství psycholožky Romany Mazalové, která byla v úterý v podvečer dalším z přednášejících v cyklu UPsolvent.
Romana Mazalová ví, o čem mluví. Když jako studentka psychologie hledala téma pro svou práci, zaujala ji problematika předváděcích akcí pro seniory. Bylo to téma, o kterém se do té doby nemluvilo, ani nepsalo. Vědělo se, že senioři někam jezdí, něco nakupují, ale o mechanismus prodeje ani o způsoby, jakým s nimi prodejci jednají, se nikdo nezajímal. Romana Mazalová se tématu začala věnovat, začala ho medializovat, později se spojila s filmařkou Silvií Dymákovou a vznikli Šmejdi. Dokument, který získal Českého lva, otřásl společností a donutil zákonodárce změnit českou legislativu. Právě podíl Romany Mazalové na této změně vyzdvihl prorektor Petr Bilík. „V cyklu UPsolvent se představují úspěšní absolventi, kteří se dokázali prosadit ve svých oborech, ale na naši univerzitě nepůsobí. V případě Romany Mazalové jsme udělali výjimku, protože její práce je natolik inspirativní a její dopad natolik překračuje hranice Univerzity Palackého, že by bylo škoda, kdyby se o své zkušenosti nepodělila.“
Romana Mazalová, která se specializuje na problematiku prodeje, reklamy a marketingu, působí na filozofické fakultě. Na katedře psychologie učí předměty Psychologický interakční výcvik a Psychologie trhu a reklamy. Při své přednášce v kapli Božího Těla publiku popisovala nejen genezi filmu Šmejdi, ale odpovídala i na otázky, které se týkaly psychologických metod a triků používaných při prodeji. Jak dodala, film zásadně ovlivnil její profesní směřování. „Kdybych na něm nepracovala, nemohla bych dělat to, čemu se teď věnuju.“ Své zkušenosti a profesní odbornost Romana Mazalová využila i v projektu Nedáme se, který divadelní formou učí seniory, jak odolávat prodejním praktikám.
Cyklus přednášek úspěšných absolventů Univerzity Palackého UPsolvent odstartoval na podzim před dvěma lety. O svých profesních zkušenostech už mluvili novinář Jakub Železný, lékař Radomír Maráček, fotograf Vladimír Birgus a diplomat Martin Povejšil.