Současný čínský ředitel Konfuciova institutu při Univerzitě Palackého Huang Xiaoming obdržel z rukou rektora Jaroslava Millera Pamětní medaili UP. Ocenění převzal při příležitosti ukončení své funkce.
Profesor anglického jazyka a literatury Huang Xiaoming vedl Konfuciův institut při UP od roku 2012, kdy se stal jeho druhým čínským ředitelem. Jeho šestileté působení se univerzita rozhodla ocenit udělením Pamětní medaile s dvojportrétem Josefa Dobrovského a Františka Palackého.
„Je to uznání za práci, kterou jste vykonal ve prospěch Univerzity Palackého a Konfuciova institutu, za jeho moudré vedení i vstřícné postoje ke kolegům. Upřímně řečeno, jako schopný a přátelský člověk jste byl dosud tím nejlepším ředitelem, jakého jsme měli. Jste také první čínský akademik, který medaili Univerzity Palackého obdržel,“ uvedl rektor Jaroslav Miller.
Huang Xiaoming přijal ocenění s potěšením i mírně zaskočený. „Je to pro mne velká čest. Nečekal jsem to, nikdo do poslední chvíle nic neprozradil,“ uvedl pro Žurnál UP. Vedení Konfuciova institutu bylo pro něj nejdelším zahraničním působením v kariéře. „Žít tady a pracovat, setkávat se s místními lidmi i místní kulturou bylo pro mě velmi 'impressive' a považuji za štěstí, že jsem si to zde mohl vše užít. Rád jsem spolupracoval s panem rektorem, prorektory, děkany a s kolegy a lektory na Konfuciově institutu. Můžu říct, že máme za sebou kus úspěšné práce. Rozvíjeli jsme výuku čínštiny po celé ČR, pořádali kulturní akce a stejně tak – v opačném směru – jsme poskytli spoustu stipendií českým studentům do Číny," shrnul Huang Xiaoming.
Huang Xiaoming působil na Univerzitě v Dundee ve Velké Británii a na čínské Southwest University. Mezi léty 2006-2010 byl čínským ředitelem Konfuciova institutu na thajské Khon kaen University. Na pozici čínského ředitele Konfuciova institutu při UP skončí v září tohoto roku, kdy jej ve funkci vystřídá Chen Zhong, bývalý čínský ředitel Kong Zi Institute University of Malaya v Kuala Lumpur.
Konfuciův institut při UP je první a dosud jedinou institucí svého druhu v České republice. Vznikl na základě smlouvy mezi Univerzitou Palackého a Ředitelstvím Konfuciových institutů v Pekingu (Hanban). Jeho partnerskou univerzitou je Pekingská univerzita zahraničních studií (BFSU), kde se vyučuje český jazyk jako obor. Věnuje se výuce čínského jazyka, zajišťuje školení jeho učitelů a poskytuje konzultace z oblasti vzdělávání nebo obchodu. Propaguje čínskou kulturu v České republice a usiluje o vzájemnou přátelskou čínsko-českou výměnu a spolupráci. V loňském roce oslavil desáté výročí od svého založení.