Akademický senát PF UP se sešel v novém složení, poprvé od listopadových voleb. Prvním úkolem senátorů a senátorek na ustavujícím zasedání byla volba předsedy a místopředsedy. Předsedkyní senátu byla zvolena Klára Hamuľáková z katedry soukromého práva a civilního procesu, místopředsedkyní se stala Klára Žáková, studentka 4. ročníku magisterského programu Právo a právní věda.
Na post předsedy senátu byl vedle Kláry Hamuľákové navržen Michal Bartoň z katedry ústavního práva. Samotné volbě předcházela debata o směřování senátu v nadcházejícím tříletém funkčním období. Michal Bartoň nabídl své zkušenosti z vedení fakultního senátu, který řídil pět funkčních období v řadě. Klára Hamuľáková představila v krátké prezentaci své čtyři základní cíle. „Ve vztahu k akademické obci bych chtěla zvýšit zájem studentů a akademiků o dění na fakultě, s vedením fakulty chci vést intenzivní dialog, uvnitř senátu podpořím konstruktivní a efektivní diskuzi a současně bych ráda posílila zapojení fakulty do celouniverzitního a mimouniverzitního dění,“ shrnula Klára Hamuľáková, která je i členkou Akademického senátu UP. O křeslo místopředsedy se ucházela pouze studentka Klára Žáková.
„Děkuji všem, kdo mi dali hlas. Hlavně bych ale chtěla poděkovat dosavadnímu předsedovi Michalu Bartoňovi za práci, kterou pro senát odvedl. A pevně doufám, že v případě, kdy si nebudu něčím jistá, se na něj budu moci obrátit o radu. Budu se snažit vést senát, tak jak jsem vám slíbila. Udělám pro to maximum,“ řekla Klára Hamuľáková. První, kdo gratuloval ke zvolení nové předsedkyni a místopředsedkyni, byl děkan Václav Stehlík. „Oběma dámám blahopřeji. Současně si cením ochoty vás všech patnácti senátorů pracovat pro fakultu. Vím, že práce v senátu je časově náročná. Těším se na spolupráci s vámi.“
Anglickojazyčný navazující magisterský
studijní program dostal zelenou
Další tři body zasedání předkládalo vedení fakulty – záměr transformace katedry jazyků na Ústav jazykové přípravy, zřízení Institutu pro právo a pokročilé technologie při PF UP a záměr realizace studijního programu Digital Society, Social Innovation and Global Citizenship. První dva zmíněné body se senátoři po diskuzi rozhodli odročit a přijatými usneseními požádali vedení fakulty o doplnění podkladových materiálů.
Podrobnosti ke studijnímu programu Digital Society, Social Innovation and Global Citizenship představil senátorům Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti, který na přípravách spolupracuje s Maximem Tomoszkem, proděkanem pro bakalářské a magisterské studijní programy. „Jde o záměr anglickojazyčného navazujícího magisterského studijního programu, který bude Univerzita Palackého realizovat v podobě European Joint Master Degree společně s Univerzitou v Innsbrucku a Univerzitou v Neapoli. Program nyní u nás na fakultě připravujeme v rámci projektu Euridice podpořeného Evropskou komisí,“ vysvětlil Martin Faix s tím, že program bude v rámci Univerzity Palackého zaštiťovat právnická fakulta, nicméně na výuce se budou podílet také kolegové z přírodovědecké a filozofické fakulty. „Aktuálně jsme ve fázi, že záměr programu byl předložen ke schválení Pedagogické komisi UP, po jejím souhlasném stanovisku můžeme začít připravovat akreditační materiál.“ Na základě předložených dokumentů a zodpovězení dotazů senátoři jednomyslně přijali usnesení, ve kterém souhlasí se záměrem studijního programu Digital Society, Social Innovation and Global Citizenship.
V bodu různé požádal o slovo Michael Kohajda, proděkan pro vnější vztahy a investice PF UP. Senátory informoval, že byl navržen na kandidáta na rektora Univerzity Palackého a kandidaturu přijal. Veřejná prezentace kandidátek/kandidátů a diskuze se členy akademické obce UP je naplánovaná na 15. ledna. Členové Akademického senátu UP pak budou volit rektora/rektorku o týden později 22. ledna.