Fotografická výstava Lukáše Haberlanda, studenta Filozofické fakulty Univerzity Palackého, je k vidění v UPointu. Expozice dostala název „Když fotografie mluví“.
Výstava spojuje literární tvorbu s černobílou fotografií a přírodou. Modelem stálo šest blízkých osob autora a jeho pes, který zosobňuje jeho samotného. „Chtěl jsem spojit poezii s přírodou. Mám velký vztah k Norsku, kde je příroda temná, a proto jsem i já práce ladil melancholicky,“ vysvětlil Lukáš Haberland. Pro svůj koncept oslovil šestici lidí z okruhu rodiny a přátel, které požádal o napsání básní. Podle nich pak volil téma jednotlivých snímků. „Cílem bylo zachycení individuality každého z nich,“ vysvětlil Lukáš Haberland. Výstava vychází z bakalářské práce, kterou student psal na katedře výtvarné výchovy PdF, a za kterou před pár dny získal Cenu rektora UP.
Lukáš Haberland se výtvarné tvorbě věnuje od dětství. Zázemí měl i doma. Jeho otec byl fotografem a zároveň vlastnil obchod s fotografickým vybavením. Na střední škole Lukáš Haberland vystudoval propagační výtvarnictví a propagační grafiku, a právě tam se blíže seznámil s fotografií. Ve výtvarné tvorbě pokračoval i na vysoké škole. „Fotografie mě chytla v prvním ročníku, kdy jsem od svého dědy dostal třicet let starý foťák na kinofilm,“ prozradil. Od té doby se fotografování aktivně věnuje. Nejvíce ho zaujala právě černobílá fotka.
Na Univerzitě Palackého studoval tři roky Výtvarnou tvorbu společně s Historií, které se i nadále věnuje. V současné době absolvuje praxi, která spojuje historii s uměním, jemuž by se chtěl v budoucnu zase věnovat. „Chodím na praxi do Vlastivědného muzea a rád bych se přihlásil na Akademii výtvarného umění a zabýval se restaurátorstvím,“ dodal Lukáš Haberland.
Výstava je v informačním centru Univerzity Palackého do konce března.