Jedinečnou příležitost zkusit si přijímací testy, kterými musí projít uchazeči o práci v unijních institucích, měli tento týden studenti Univerzity Palackého. Univerzita společně s Diplomatickou akademií při ministerstvu zahraničí připravily pro zájemce seminář nazvaný Práce v EU – jak na to?
Seminář na právnické fakultě vedl Marcus Delacour, ředitel společnosti Euphorum a uznávaný expert na „unijní“ testování. „Výběrová řízení jsou poměrně náročná a mají několik fází. Test je jeho první částí. Koná se jednou ročně ve speciálních centrech, trvá tři hodiny a probíhá on-line,“ řekl Marcus Delacour. Podle něj se netestují znalosti, ale spíše vrozené či získané dovednosti, a proto je těžké hovořit o tom, že je nutné se na zkoušky učit. Zdůraznil, že je potřeba se předem seznámit s průběhem výběrového řízení, s jeho obsahem a psychicky se na něj připravit. „Bez přípravy není šance na úspěch,“ upozornil Marcus Delacour. Například vloni se k testům na výkon práce evropského úředníka přihlásilo 34 tisíc uchazečů a prošlo 1500 z nich. Zapojili se i dva Češi, ale neúspěšně.
Třetinu úterního kurzu tvořila teoretická část, většina pak patřila praxi. V ní stihl Marcus Delacour popsat účastníkům detailně test a projít s nimi řadu ukázkových otázek. Nechyběly praktické rady a návody, jak jednotlivé úkoly řešit a na co se koncentrovat.
Na seminář přišla i Pavlína Husičková, posluchačka právnické fakulty oboru Evropská studia se zaměřením na evropské právo. „Vzhledem k oboru, který studuji, jsem si tento seminář nemohla nechat ujít. Naprosto splnil mé očekávání. Dostala jsem se k zajímavým informacím a praktickým radám, které bych nikde nenašla. Do budoucna se mi budou rozhodně hodit,“ zhodnotila studentka 2. ročníku.
Testy připravuje Evropský úřad pro výběr personálu. V roce 2010 prošel úřad rozsáhlou reorganizací a obsah výběrových řízení se zcela změnil. Upustilo se od testování naučených znalostí, tzv. znalostního testu o EU.