Tradiční Pevnost duchů bude letos ve znamení světla a tmy

Foto: Pevnost poznání
Čtvrtek 24. říjen 2024, 8:00 – Text: Matěj Dostálek

Záhadné šifry, světelné hry, stezka odvahy, tajemství minerálů, svět pohledem termokamery, malování na obličej. To vše a mnohem víc vás v Pevnosti poznání – Centru popularizace Přírodovědecké fakulty UP čeká v pátek 25. a sobotu 26. října.

Ať už dáváte přednost slovanským Dušičkám, nebo americkému Halloweenu, v magickém období přelomu října a listopadu, kdy se podle starých mýtů propojují světy živých a mrtvých, se v Pevnosti poznání propojí svět vědy a zábavy v pořádně strašidelném duchu.

„Pevnost duchů se stala doslova olomouckou klasikou. Vedle unikátní výzdoby dotvářejí kouzelnou atmosféru místa také naši animátoři a průvodci z řad studentů Univerzity Palackého, kteří se opět převléknou za duchy, monstra a strašidla,“ říká k akci Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

V olomouckém interaktivním muzeu vědy bude pro návštěvníky opět připraven i unikátní tematický doprovodný program. Ten bude zahrnovat nejen speciální vědecké workshopy v kreativní dílně i Laboratoři poznání, ale i světelné experimenty s UV světlem nebo strašidelné interaktivní show přímo v expozicích.

Program doplní nejen populární stezka odvahy, malování na obličej, ale i popularizační přednášky zoologa a antropologa Evžena Tošenovského, které se zaměří na původ mýtů o hejkalech, vlkodlacích nebo bludičkách. Součástí budou i ukázky živých zvířat, která stála u zrodu těchto představ a inspirovala lidskou představivost.

Kompletní program akce naleznete na webu pevnostpoznani.cz.