O nové Asociaci děkanů lékařských fakult ČR, která bude usilovat o navýšení financí do medicínského vzdělávání a zavedení dlouhodobého plánu, jak udržet kvalitní zdravotnické vzdělávání, informuje magazín vysokých škol Universitas. Jak v článku připomíná, dlouhodobý nedostatek peněz na vzdělávání budoucích lékařů a sester ohrožuje české zdravotnictví. Děkani lékařských fakult proto apelují na vládu, aby situaci urychleně řešila.
Stát pokrývá jen asi dvě třetiny nákladů potřebných na vzdělávání, píše Universitas. Zbylou třetinu si musí fakulty vydělat sami, uvedl děkan 1. LF UK Aleksi Šedo. „Podfinancování medicínského školství s úbytkem učitelů lékařství, zejména v základních oborech, rozkolísání systému specializačního vzdělávání a trvající nejasnosti v postavení a fungování fakultních či univerzitních nemocnic vyvolaly potřebu aktivní a konsolidované spolupráce fakult,“ řekl k zahájení činnosti Asociace děkanů lékařských fakult ČR její předseda a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo.
Universitas v článku připomíná, že přestože je společenská poptávka po lékařích, sestrách a dalších zdravotnických profesích stále naléhavější, dostávají lékařské fakulty od státu méně finančních prostředků, než kolik je náročná výchova odborníků fakticky stojí. „Fakulty navíc vytvářejí základnu biomedicínského výzkumu, který patří mezi nejúspěšnější část české vědy ve světovém srovnání, a spoluurčují podobu celého zdravotnického systému našeho státu,“ dodal Šedo. Upřesnil, že vnímá fakulty jako spojnici rezortů školství a zdravotnictví.
Pokud vás zajímá, jaká řešení děkani vidí a co si o situaci myslí představitelé ministerstva zdravotnictví a školství, přečtěte si celý text v magazínu Universitas ZDE.