Univerzita připravuje InkluDen s podtitulem Mosty mezi námi

Grafika: Žurnál UP
Úterý 1. říjen 2024, 10:00 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Při příležitosti Světového dne inkluze chystá Univerzita Palackého na čtvrtek 10. října 2024 pilotní ročník InkluDne. Celodenní akce nabídne společnou neformální snídani pro vědkyně z UP, workshop ke slaďování práce a osobního života, vernisáž obrazů i podvečerní divadelní představení. Podrobný program je na webu.

Hlavním smyslem InkluDne s podtitulem Mosty mezi námi je připomenout, jak důležité a prospěšné je vytvářet inkluzivní a diverzitní kulturu. „Přestože pojmy inkluze a diverzita jsou často skloňované, ne každý ví, co si pod nimi představit. Zjednodušeně řečeno diverzita znamená rozmanitost – v souvislosti se studijním a pracovním prostředím hovoříme o kolektivech, které jsou rozmanité nejen na základě pohlaví či věku, ale třeba i na základě žité zkušenosti,“ přiblížila Markéta Šupplerová, vedoucí Oddělení řízení lidských zdrojů UP (OŘLZ), které akci připravuje. „Inkluze pak označuje vytvoření pracovního či studijního prostředí, kde jsou všichni přijímáni bez ohledu na svou možnou odlišnost. Aktivity v rámci InkluDne otevřou téma důležitosti budování pomyslných mostů mezi námi,“ doplnila.

Snídaně s vědkyněmi

InkluDen odstartuje Snídaně s vědou, která bude věnovaná vědkyním na Univerzitě Palackého. Poskytne jim neformální prostor ke sdílení zkušeností s tím, jaké je to být ženou-vědkyní, a co pomáhá nejen při slaďování osobního a pracovního života. „Důvodem, proč jsme se rozhodli akci zaměřit explicitně na vědkyně, je skutečnost, že i na naší univerzitě přetrvává tzv. trend protékajícího potrubí, kdy se s rostoucími akademickými hodnostmi snižuje zastoupení žen. Na setkání bychom tak rádi otevřeli téma častých bariér ve vědecké kariéře žen, ale také sdílení úspěšných strategií pro zvládání obtížných momentů,“ vysvětluje Šupplerová. Zahájení Snídaně s vědou přislíbila předsedkyně Akademického senátu UP Irena Smolová.

Slaďování práce a osobního života

Vedoucím pracovníkům a pracovnicím a personalistkám z univerzity pak bude určen vzdělávací workshop ke slaďování práce a osobního života a nástrojů na jeho podporu Balancování s work-life-balance. Workshop povede Klára Čmolíková Cozlová, která působí na Akademii výtvarného umění jako vedoucí oddělení pro genderovou rovnost, inkluzi a diverzitu, a Dita Jahodová, ombudsmanka Fakulty architektury ČVUT a odborná garanta pro projekt 22% K ROVNOSTI na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Vernisáž i divadelní představení Matkabaret

Aby byl InkluDen otevřen úplně každému z univerzity, proběhne v UPointu vernisáž obrazů Společně v rozmanitosti a na závěr celého dne lze v Divadelním sále na Konviktu zdarma navštívit divadelní představení Matkabaret, nejen o slastech a strastech rodičovství. „Mnohé z našich aktivit se v současné době zaměřují na slaďování práce a osobního života a na potřeby rodičů. Abychom téma také trochu odlehčili, rozhodly jsme se zařadit do programu právě toto zábavné představení, které by mohlo zaujmout i ‚ne-rodiče‘, ať už z řad studujících, nebo zaměstnaných,“ vysvětlila záměr Veronika Fousková z OŘLZ s tím, že představení je Univerzitě Palackého blízké i proto, že je dílem jejích absolventek.