Univerzita zve na Olomouc Design Days. Podepsala memorandum o spolupráci

Grafika: Žurnál Online
Pátek 25. říjen 2024, 8:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

Druhý ročník Olomouc Design Days je na dohled. Listopad v Olomouci bude jednoznačně patřit všem milovníkům moderního designu a trendů v kreativních odvětvích, příznivcům originálních nápadů a řešení i nadšencům pro tvoření originálních výrobků. Čeká je totiž téměř stovka bodů v programu, který láká nejen na výstavy a prezentace lokálních tvůrců, výstavy či diskuze, ale také řadu workshopů a akcí pro celou rodinu. Vedle města a Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK) je poprvé hlavním organizátorem akce i Univerzita Palackého.

„Design Week, ale na celý měsíc. Tak by se asi dalo shrnout, na co se mohou Olomoučané a návštěvníci města těšit v listopadu v Olomouci. Novým festivalem, který jsme v loni uvedli poprvé, chceme popularizovat kulturní a kreativní odvětví, propojit tvůrce a veřejnost a také vzbudit v lidech zájem o kreativní obory, design, architekturu nebo třeba umělecká řemesla. Společně s našimi partnery jsme připravili obrovské množství akcí pro široké spektrum návštěvníků,“ popisuje náměstek primátora města Olomouce pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.

Univerzita Palackého do bohatého programu přispěje nejen odbornými přednáškami, ale také workshopy, výstavami, komentovanými prohlídkami nebo festivalem studentských aktivit FFest, který pořádá filozofická fakulta. „Během letošních Olomouc Design Days připravujeme dvě tematické víkendové konference zaměřené jednak na využití AI v kreativních odvětvích, jednak na 3D tisk a jeho využití pro kreativce. Mimo to se může veřejnost těšit na přednášku Olomouc ve filmu nebo kreativní workshopy v UPointu a v konviktu,“ vypočítává z univerzitního programu jeho koordinátor Ondřej Martínek z oddělení marketingu. Kompletní program univerzitních akcí v rámci Olomouc Design Days najdete zde.

„Jsme velmi rádi za vytvoření platformy město – ICOK – UP, která představuje a zastupuje hlavní hybatele v oblasti kulturních a kreativních odvětvích na Olomoucku. Univerzita Palackého byla navíc iniciátorem vůbec prvního mapování kreativních odvětví v regionu a stojí také za edicí katalogů Design. Je proto logické, že je odborným garantem hned několika programových bloků v rámci letošního programu a hrdým spoluorganizátorem akce,“ říká prorektorka Andrea Hanáčková, která ve středu 23. října podepsala se zástupci města a ICOK memorandum o spolupráci.

Během listopadu se mohou nejen Olomoučané těšit na celkem 100 událostí včetně 13 výstav a 33 workshopů. Program zasáhne také Hlubočky, Přerov, Šumperk nebo Jeseník.