Univerzita Palackého hostila jednání Asociace univerzit třetího věku (AU3V). Do Olomouce se sjely na její valné shromáždění více než čtyři desítky zástupců vysokých škol, které seniorům nabízejí tuto formu celoživotního vzdělávání.
Do Olomouce se jednání vrcholného orgánu asociace vrátilo po několika letech. „Moc mě těší, že přesně po pěti letech jsme se v rámci valného shromáždění sešli opět na Univerzitě Palackého. Naše akce se konala na půdě cyrilometodějské teologické fakulty, k níž mám navíc osobní vztah, vícekrát jsem zde měl možnost přednášet či se zúčastnit dalších akcí. Mohli jsme využít krásných univerzitních prostor, z nichž mnohé stojí za vidění. Naše shromáždění zahájil přivítacím projevem děkan fakulty Vít Hušek,“ uvedl Pavel Helan, prezident AU3V a historik, který působí na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.
Jak dodal, volba Olomouce nebyla náhodná. Součástí dvoudenního setkání totiž byl i workshop Labyrinty kritického myšlení: Zvyšování datové gramotnosti a kritického myšlení seniorů, což je projekt TA ČR, na němž se asociace více než rok podílí. „Řešitelem je tým právě z CMTF pod vedením Heleny Pospíšilové, jež byla mimochodem v letech 2019–2022 členkou předsednictva naší asociace,“ připomenul Pavel Helan a ocenil i skvělou přípravu olomouckého jednání. „Chtěl bych vřele poděkovat paní kolegyni Pospíšilové i Kláře Tesaříkové Čermákové z rektorátu univerzity, stejně jako jejich dalším spolupracovnicím, za perfektní organizační přípravu a laskavé přijetí. Jistě tyto důležité okolnosti přispěly k přátelské a příjemné atmosféře, ve které se naše dvoudenní shromáždění neslo,“ dodal Pavel Helan.
Asociace univerzit třetího věku byla založena v roce 1993, v současnosti má 23 členů a jejím úkolem je mj. garantovat kvalitu vzdělávání formou U3V na vysokoškolské úrovni, dbát o etickou stránku tohoto vzdělávání, posilovat jeho význam v povědomí společnosti a prosazovat dostupnost vzdělávání seniorů na vysokých školách.