Vyplnila dotazník, napsala esej a poté jeden den stínovala britského velvyslance

Studentka FF UP Silvie Chlumcová a velvyslanec Velké Británie v ČR Matt Field.
Foto: archiv SCH
Úterý 16. červenec 2024, 13:55 – Text: Milada Křížková Hronová

Na projekt Ambassador For A Day narazila Silvie Chlumcová, studentka Filozofické fakulty Univerzity Palackého, náhodou. Dnes si velmi cení toho, že mohla nahlédnout do světa diplomacie a zahraniční politiky.

Silvie Chlumcová, posluchačka oboru Mediální studia se specializací na kulturální studia v navazujícím magisterském programu na FF UP, strávila díky projektu Ambassador for A Day jeden den s Mattem Fieldem, velvyslancem Velké Británie v České republice. Kromě toho, že britského velvyslance celý den tzv. stínovala, absolvovala i setkání s předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou a americkým velvyslancem Bijanem Sabetem. Navštívila dále komunitní centrum neziskové organizace Život 90 a hovořila s expertkami z NATO a oblasti transatlantických vztahů. O své zkušenosti s uvedeným projektem pak večer v rámci slavnostní recepce mluvila před hosty.

„Bylo to pro mě velké vystoupení z komfortní zóny. Nikdy předtím jsem neměla příležitost pohybovat se v tak vysokých kruzích. Dostala jsem se do pozice, která mi doposud nebyla vůbec známá. Díky za tuhle příležitost! Poznala jsem tolik skvělých lidí a spoustu se toho naučila! Tento jednodenní malý vhled do fungování diplomacie, do toho, jak náročný je běžný den velvyslance, mě přesvědčil o tom, jak je to skutečně těžká, ale naplňující práce,“ uvedla Silvie Chlumcová.

Projekt Ambassador For A Day pořádají Britské velvyslanectví v Praze, velvyslanectví USA a Kanady. Je zacílený na mladé ženy, umožňuje jim poznat, jak funguje diplomacie i zahraniční politika. Ideálně je má motivovat k tomu, aby se na takovou profesní dráhu vydaly.

„Narazila jsem na něj vlastně náhodou, tuším přes sociální sítě. Vyplnila jsem dotazník a napsala esej na téma NATO. Téma mi skvěle sedlo. Pak už jsem jen doufala, že stejný názor budou mít i na ambasádě. Povedlo se,“ dodala Silvie Chlumcová s tím, že bude velmi ráda, když její zkušenost pomůže v odhodlání i jiným ženám, které tak najdou inspiraci k naplnění svých snů bez ohledu na to, kolik jim je let.

„Využila jsem znalosti, které jsem získala při studiu, a zjistila jsem, že práce v diplomacii je na jedné straně opravdu vyčerpávající, na straně druhé však ohromně přínosná,“ dodala posluchačka oboru Mediální studia se specializací na kulturální studia na FF UP, která je zároveň absolventkou bakalářské žurnalistiky a angličtiny se zaměřením na komunitní tlumočení a překlad na téže fakultě UP. Její profesní cesta však po absolutoriu povede zřejmě jinam. Už nyní je totiž i členkou Aktivní zálohy ozbrojených sil ČR, a právě do české armády by jednou ráda vstoupila na plný úvazek.

„Krátce předtím, než jsem se rozhodla do aktivní zálohy vstoupit, jsem se vrátila ze studijního pobytu v Irsku. Na armádní náborový web jsem narazila brzy poté, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a nijak zvlášť jsem nad svým rozhodnutím vlastně ani nepřemýšlela. Prostě jsem se v danou chvíli rozhodovala srdcem. Chtěla jsem své schopnosti využít smysluplně a příprava na obranu vlasti pro mě tuto podmínku jednoznačně splňuje.“ Službu v Armádě ČR vnímá v této aktuální těžké době nejen jako zajímavou a perspektivní, ale především jako nesmírně důležitou.