Ze Zlatých Hor na Univerzitu Palackého. Šestkrát

Foto: Martin Višňa
Pátek 19. červenec 2024, 12:00 – Text: Martin Višňa

Šest sourozenců, šest absolventů Univerzity Palackého. Během nedávných promocí Lékařské fakulty UP převzala diplom stvrzující úspěšné zakončení studia i čerstvá zubařka Magdalena Staňková, která se stala již šestým absolventem olomoucké univerzity a třetí lékařkou v rodině pocházející ze Zlatých Hor na Jesenicku.

Na promoci své nejmladší sestry se všichni sourozenci sešli, nechyběli ani jejich rodiče a naopak jejich děti.

„Začalo to v roce 1996, když naše nejstarší sestra Mária nastoupila na olomouckou právnickou fakultu. Potom už jsme všichni studovali na Univerzitě Palackého, ani jsme neuvažovali, že bychom chtěli studovat jinde. Olomouc jsme si zamilovali a nakonec část z nás na Olomoucku i zakotvila,“ prozradil Václav Staněk, jeden ze dvou Magdaleniných bratrů, který absolvoval v roce 2015 medicínu.

S lékařskou fakultou a fakultní nemocnicí je spjat i bratr Ján, který letos úspěšně ukončil doktorské studium a je členem týmu Kliniky zubního lékařství.

Stomatologii nyní vystudovala i nejmladší Magdalena. „Proč jsem si vybrala zubní lékařství? Měla jsem dva velké vzory v bratrech, kteří na lékařské fakultě studovali, a nakonec jsem se rozhodla právě pro tento obor. Honza pak zůstal na klinice a já na ni teď nastoupím na částečný úvazek také,“ uvedla Magdalena Staňková.

Starší sestry na Teoretických ústavech nestudovaly. Ludmila má magistra a doktorát z pedagogické fakulty, Mária a Anna vystudovaly několik let po sobě právnickou fakultu a obě se staly samostatnými advokátkami.

„Moc ráda bych za nás za všechny upřímně poděkovala našim rodičům. Celou dobu na studiích nás všech šest podporovali, a to jak osobní podporou, tak finančně, takže se dá říct, že jsme jejich skutečná životní investice. Někdy to s námi měli náročné, ale vydrželi to s námi, vždy při nás stáli a za to jim patří opravdu velké díky,“ dodala za všechny nejstarší ze šestice sourozenců Mária Chvajová Staňková.

„Nutno ale zmínit, že rodiče v Olomouci nestudovali. Tatínek je geolog, absolvent Univerzity Karlovy v Praze, a maminka magistra farmacie z Univerzity Komenského v Bratislavě. A co se týče našich dětí, to se teprve uvidí,“ uzavřela.