V sobotu 1. 4. 2017 se v prostorách PF UP uskutečnil 18. Vejdovského olomoucký vědecký den. Významného setkání předních českých sítnicových specialistů i ostatních oftalmologů se letos zúčastnilo 408 lékařů z Česka, Slovenka i Německa. Bylo předneseno 30 odborných sdělení a 7 kazuistik. U 9 z nich byli autory pracovníci Oční kliniky LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc. Setkání bylo rozděleno do čtyř bloků: venózní okluze sítnice (uzávěr žil odvádějících krev z oka), odchlípení sítnice, okluze sítnicové vény – interaktivní kazuistiky a diabetická retinopatie (postižení sítnice cukrovkou).
První blok uvedl prof. Jiří Řehák (Olomouc) přednáškou na téma: Venózní okluze sítnice – současný stav a terapeutické limity“. V současnosti je základem léčby venózní okluze opakovaná injekce léčebné látky do sklivce, čímž lze dle závažnosti nálezu zlepšit vidění v horizontu 6 - 12 měsíců. Po 4 letech do zahájení léčby je ve skupině pacientů s uzávěrem větve sítnicové žíly 50 % pacientů minimálně 6 měsíců od poslední injekce, bez otoku centra sítnice a 80 % z nich má velmi dobrou zrakovou ostrost. Ze zbývajících 50 % má 80 % velmi dobrou zrakovou ostrost, ale potřebuje 3 injekce ročně a jejich prognóza je nejistá. Ve skupině pacientů s uzávěrem kmene sítnicové žíly má excelentní výsledek jen 44 %. Závěrem pan profesor konstatoval, že akutně vzniklý uzávěr sítnicové žíly umíme velmi dobře léčit. Pokud se však onemocnění stane chronickým, je léčba složitější a její výsledky mnohdy nejisté. Ve druhé přednášce se prof. Matúš Rehák (Lipsko) věnoval možnostem použití laseru v léčbě okluzí sítnicové žíly. V současnosti používáme laser jako druhou volbu léčby, jsou-li injekce do sklivce neúčinné. MUDr. Irena Šínová se ve svém sdělení zaměřila na využití širokoúhlé angiografie (zobrazení cév kontrastní látkou), kdy vidíme až téměř na okraj sítnice a můžeme identifikovat oblasti sítnice zcela nedokrvené, nebo prokrvené málo a naplánovat jejich ošeření laserem ke snížení nedokrvení sítnice. Právě tyto oblasti sítnice jsou zodpovědné za komplikace venózní okluze, včetně agresivního druhotného zeleného zákalu. V druhé polovině bloku jednotlivá pracoviště prezentovala svoje výsledky léčby venózních okluzí.
Ve druhém bloku organizovaném MUDr. Oldřichem Chrapkem (Olomouc) jsme měli možnost získat informace o anatomických a funkčních výsledcích operací odchlípené sítnice. Odchlípení sítnice je akutní stav v očním lékařství, kdy by měla být operací ochlípená sítnice opět přiložena. Bez operace dojde k oslepnutí postiženého oka. Úspěšnost léčby závisí na závažnosti stavu. U nekomplikovaných odchlípení sítnice dosahujeme úspěšnosti 94,8 – 100 %. U starých a zjizvených nálezů úspěšnost operace klesá.
Třetí blok, který byl věnován interaktivním kazuistikám, moderoval prof. Jiří Řehák. K více či méně zapeklitým případům se vyjadřovali přední odborníci.
Ve čtvrtém bloku byla mimo jiné věnována pozornost léčbě diabetického makulárního edému (otok centra sítnice při cukrovce). V posledních letech se staly základní léčebnou metodou injekce do sklivce (depotní kortikoidy a anti-VEGF = dlouhodobě působící protizánětlivé látky a protilátky proti vaskulárnímu endotelovému růstovému faktoru).
18. Vejdovského olomoucký vědecký den byl stejně jako předchozí ročníky příležitostí k výměně zkušeností a přínosem v našem profesním životě.
Náš velký dík patří zejména Konferenčnímu servisu UP za příkladnou organizaci konference.
Petr Mlčák, Oční klinika LF UP a FNOL