Jak se Američané sžívají se skutečností, že se jejich společnost stává čím dál různorodější? O tomto tématu budou hovořit badatelé z Univerzity Palackého v Olomouci a Metropolitní univerzity v Praze. Přijďte si poslechnout debatu, kterou 20. února nabídne Americké centrum UP.
Jak Američané vnímají skutečnost, že je jejich společnost víc a víc různorodější? Co z lidí vlastně dělá Američany? Na tyto a řadu dalších otázek odpoví v Americkém centru UP latinoamerikanistka Markéta Riebová, amerikanistka Elizabeth Allyn Woock, amerikanistka a historička Kateřina Březinová a kulturní antropolog Daniel Topinka. Debata s názvem Americké křižovatky se uskuteční v rámci cyklu Expanding American Mainstream, a to za podpory Velvyslanectví USA v České republice. Moderovat ji bude David Hrbek, lektor Muzea umění v Olomouci, moderátor a český spisovatel.
Americké křižovatky
Debata o klíčových křižovatkách, na nichž se dnes nacházejí USA.
20. února od 18:00, Americké centrum UP (třída Svobody 8).
„Vždycky jsem po Americe pokukoval. Zejména v době nesvobody pro mě USA představovali Walt Whitman, Beat Generation, Bruce Springsteen, Bob Dylan, nezávislý film. Tam odtud jsem vždy cítil svěží závan svobodného světa, který mi tu chyběl. Je zajímavé sledovat, jakým směrem se tento svobodný svět vydává, protože dřív nebo později se to sem v nějaké formě dostane taky,“ uvedl.
Markéta Riebová z katedry romanistiky, Elizabeth Allyn Woock z katedry anglistiky a amerikanistiky a Daniel Topinka z katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty UP společně s Kateřinou Březinovou, vedoucí Iberoamerického centra Metropolitní univerzity v Praze při katedře Mezinárodních vztahů a evropských studií, se během večera budou zamýšlet mimo jiné i nad tím, do jaké míry se aktuální kulturní spory, migrační tlaky a demografické změny odrážejí v literatuře, umění a populární kultuře, hovořit budou i o tom, jakou roli v těchto procesech hrají dezinformace.