Průmyslová špionáž, zneužívání vědecké infrastruktury nebo propagandistické působení – i akademická sféra čelí různým druhům zahraničních hrozeb. Dokonce tak silným, že mohou ohrozit bezpečnost demokratického státu. Představit zkušenosti a dobrou praxi v potírání těchto hrozeb přijedou na Právnickou fakultu UP američtí experti. Jejich prezentace se uskuteční 18. ledna a bude veřejná.
Přednášku Osvědčené postupy a zkušenosti v oblasti boje proti zahraničnímu vměšování (CFI) v amerických akademických kruzích/The Best Practices and Experience in Countering Foreign Interference (CFI) in U.S. Academia pořádá Centrum pro mezinárodní humanitární a operační právo (CIHOL) při PF UP. Svým zaměřením půjde o svého druhu jedinečnou akci nejen v českém, ale i středo- a východoevropském kontextu.
„Členové katedry mezinárodního a evropského práva a současně také členové CIHOL se dlouhodobě věnují bezpečnostním otázkám. Připravovanou akcí chceme otevřít téma zahraničních vlivových operací na vysokých školách a praktických i celospolečenských dopadech zahraničního vměšování, které může ohrožovat národní bezpečnost,“ vysvětlil za organizátory Petr Stejskal, který působí na katedře mezinárodního a evropského práva PF UP a je členem CIHOL.
Přednášku pořádá CIHOL spolu s Velvyslanectvím USA v ČR, Centrem proti hybridním hrozbám při Ministerstvu vnitra ČR a Univerzitou Karlovou v Praze. Díky této kooperaci se podařilo do Olomouce pozvat k aktivní účasti dva špičkové přednášející, odborníky na protivlivovou problematiku. Jedním z nich je ředitel americké asociace Academic Security and Counter-Exploitation Program (ASCE), Kevin Gamache. ASCE je sdružením amerických univerzit, které bylo založeno s cílem zvýšit povědomí o bezpečnosti v akademické sféře. Kevin Gamache vysvětlí, jak ASCE využívá odborné znalosti svých členských univerzit a pomáhá řešit případné hrozby, které zahraniční protivníci pro akademické instituce v USA představují.
Druhým hostem bude vědecký pracovník Hooverova institutu a specialista na politické a právní dějiny Čínské lidové republiky, Glenn Tiffert. Na Hooverově institutu při Stanfordově univerzitě spolupředsedá projektu China’s Global Sharp Power a úzce spolupracuje s americkou vládou a partnery z občanské společnosti na dokumentování a budování odolnosti proti autoritářskému vměšování do demokratických institucí. V současné době také působí ve výkonném výboru ASCE.
Dvouhodinová přednáška Osvědčené postupy a zkušenosti v oblasti boje proti zahraničnímu vměšování (CFI) v amerických akademických kruzích se uskuteční na olomoucké právnické fakultě 18. ledna od 10:00. Akci zaštítil rektor UP profesor Martin Procházka. Pořadatelé prosí zájemce o účast, aby se registrovali prostřednictvím jednoduchého formuláře.
Další podrobnosti k přednášce zde.