Nový výcvikový program v oblasti leadershipu, který talentovaným studentům v tomto akademickém roce poprvé nabídla Univerzita Palackého, má pomoci rozvíjet jejich schopnosti uplatnitelné v profesním životě při vedení týmu spolupracovníků. Účastníci programu absolvují během pěti měsíců sérii přednášek se zajímavými hosty z nejrůznějších oborů.
Jedním z nejvýraznějších přednášejících, s nímž se dvanáctičlenná skupina účastníků zatím v programu setkala, je Bob Kartous, vysokoškolský pedagog a publicista. Ten se ve své kariéře dlouhodobě věnuje tématu inovací ve vzdělávání, ale také oblasti dezinformací, fenoménu tzv. hoaxů, dezinformačních webů, fake news a jejich dopadů na společnost. „Sledujeme měnící se svět, kdy vnímáme permanentní přítomnost změny a její rychlost. Ne že by v předchozích historických epochách nedocházelo ke změnám, ale byly hodně pomalé a společnost měla delší čas na jejich absorpci. Mluvím tedy spíše o technologiích, které trvale mění náš svět a naše způsoby chování a uvažování,“ říká Bob Kartous o současném překotném rozvoji a pokroku patrném asi ve většině oblastí lidské činnosti.
Ve své přednášce se dotknul témat, která shrnuje ve svých dvou knihách NO FUTURE a FUTURE ON. Zamýšlí se v nich například nad otázkami, proč se v současném digitálním světě stále více lidí ocitá na periferii a obrací se nostalgicky do své minulosti, jak je dnes mnohem složitější predikovat vlastní budoucnost, když právě technologie zcela zásadně mění pravidla hry, a že změna v našem systému vzdělávání je v tomto kontextu nevyhnutelná. „Současné děti žijí jiné dětství, než jaké žili jejich rodiče. Změnily se vnější podmínky. Nestačí se dívat do minulosti, ale musíme vytvářet nová řešení, být v tom odvážnější a experimentovat,“ říká Bob Kartous.
S účastníky programu mluvil mimo jiné o tom, proč jde prosazování nutných reforem na úrovni státu ztuha nebo se to často nedaří vůbec. „Snažil jsem se ukázat, jak těžkou pozici mají všichni, kdo se v politických nebo úřednických rolích snaží o progresivní přístup. Že i sebeočividnější racionalita, potřebnost či urgence dokáže narazit na pohodlnost, obavu či postoj, který je zástupně pojmenováván jako konzervativní. Jsem moc rád, že byly tyhle myšlenky o generaci mladšími lidmi přijaty se souhlasem, protože oni jsou budoucnost. Děkuji za pozvání a za organizaci tohoto programu pro aktivní vysokoškolské studenty. To je i moje představa o naplňování třetí, a možná dokonce čtvrté role univerzit,“ dodává Bob Kartous.
Na organizaci pilotního ročníku výcvikového programu Leadership Matters! se podílí Talentovaný Palacký a Americké centrum Olomouc. Je určen aktivním a motivovaným studentům Univerzity Palackého, zakončí jej v závěru letošního února samostatnými projekty, které by měly pomoci zhodnotit jejich získané kompetence.