Lepšící se epidemická situace umožní od pondělí 12. dubna otevřít venkovní expozice botanických zahrad. Své brány návštěvníkům po zimní přestávce otevře i botanická zahrada přírodovědecké fakulty, která vstoupí do své jubilejní 120. sezony. Otevřeno bude mít od 8:30 do 16:00, od května pak do 18:00.
„Jsme rádi, že můžeme mít od pondělí otevřeno, i když kapacita botanické zahrady může být zatím naplněna pouze z dvaceti procent. Návštěvníci se mohou těšit na řadu jarních rostlin, které v zahradě právě kvetou. Koberce sněženek právě vystřídaly modré porosty ladoněk, kvetou také zapalice, sasanky, dymnivky a další rostliny typické například pro lužní lesy Litovelského Pomoraví,“ uvedl vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.
Raritou botanické zahrady v současné době je pochybek největší (Androsace maxima). „Paradoxně se jedná o miniaturní rostlinu, která je v České republice na pokraji vyhynutí. U nás vytváří vitální populaci, kvete krátce právě v dubnu,“ doplnil Václav Dvořák. Novinkou botanické zahrady je ptačí krmítko s informačním panelem zaměřeným na ptáky, kteří v zahradě poletují.
Pandemie koronaviru zřejmě poznamená i letošní program botanické zahrady. „Chystáme i další změny, o kterých budeme v průběhu roku informovat. Vzhledem k tomu, že program pro návštěvníky je limitovaný vládními restrikcemi a omezenou možností shromažďování, zaměříme se v letošním roce nejspíše na bezkontaktní formu programu v podobě plenérových výstav. Již jsme byli předem nuceni zrušit oblíbený květnový Den fascinace rostlinami, s červnovým Víkendem otevřených zahrad stále počítáme,“ upřesnil Václav Dvořák.
Botanická zahrada přírodovědecké fakulty se rozkládá na ploše zhruba půl hektaru na okraji historického centra Olomouce nedaleko Smetanových sadů. Nachází se v ní přes tisíc domácích i exotických druhů rostlin. Přestože je zahrada primárně botanickým pracovištěm, slouží i dalším oborům studia na přírodovědecké, filozofické a pedagogické fakultě.