Na vývoj v medicíně v posledních letech zareagovala Lékařská fakulta UP společně s Fakultní nemocnicí Olomouc zřízením Centra digitálního zdravotnictví. Toto pracoviště mimo jiné garantuje výuku nově zavedeného předmětu Základy digitální medicíny pro studenty programu Všeobecné lékařství.
„Je třeba, aby se budoucí lékaři už během pregraduálního studia seznámili s moderními technologiemi, které se v medicíně začínají používat. Zároveň blíže poznají práci nelékařských podpůrných profesí, což může usnadnit vzájemnou komunikaci. Seznámí se s principy kybernetické bezpečnosti, také s technickými a legálními aspekty digitalizace, navýší si kompetence týkající se práce s nemocničními informačními systémy a možnostmi jejich využití, získají základní povědomí o ‚velkých datech‘ nebo o umělé inteligenci. Významnou součástí jsou klinické aplikace v oblastech, jako je paliativní medicína, kardiologie, diabetologie nebo radiologie,“ uvedla Eva Klásková, proděkanka pro studium Všeobecného lékařství 4.–6. ročníku a docentka Dětské kliniky LF UP a FNOL, která je jedním z garantů nového předmětu.
Pro jeho vznik a technické vybavení se fakultě podařilo získat podporu z Národního plánu obnovy. Tým, který se na výuce základů digitální medicíny podílí, tvoří lékaři různých specializací a také pracovníci nemocničního IT úseku a Národního telemedicínského centra. Výuka zahrnující teoretickou i praktickou část na vybraných pracovištích je plánována v týdenních blocích, první medici absolvují svůj „digitální týden“ již během podzimu.
„Velmi se těšíme na prezentace, které k udělení zápočtu před zkouškou studenti musejí vypracovat na jakékoliv z vyučovaných témat. S kolegy si slibujeme, že se v nich objeví i nové náhledy na problematiku, které by mohly být dalším přínosem nejen pro ostatní studenty, ale i pro nás vyučující,“ dodala Eva Klásková.