Studenti zubního lékařství na Lékařské fakultě UP již počtvrté připravili kongres UPdent zaměřený na tzv. soft skills, tedy kompetence a zkušenosti z oblastí, které se stomatologickou profesí souvisejí, ovšem v samotné výuce na ně není dostatek prostoru. Řeč byla mimo jiné o zakládání vlastní praxe nebo syndromu vyhoření, účastníci také podpořili sbírku na pomoc lidem z válkou zmítané Ukrajiny.
Dvoudenního kongresu se ve velké posluchárně Teoretických ústavů zúčastnilo na 230 studentů stomatologických oborů, ale také již praktikujících zubních lékařů a dentálních hygienistek. „Svým způsobem se kongres zaměřuje na to, co nás ve škole nenaučí, na věci, které jsou u naší profese spíše okrajové, ale také důležité. Například téma kompetencí dentální hygienistky, co všechno řešit se zdravotními pojišťovnami, na co si dávat pozor v dokumentaci nebo kam až může vygradovat případný spor s pacientem. Jsou to oblasti, kde se náš obor střetává se světem okolo. Jako studenti, alespoň u nás v Olomouci, máme poměrně dost praxe, ale nevyučuje se, jak funguje systém po promoci, tedy členství v komoře, atestace, celoživotní vzdělávání a podobně. O etice nebo managementu ordinace jsme se ve výuce sice bavili, ale to jsou věci, které nestačí slyšet jednou, některé se v čase vyvíjejí,“ vysvětlila hlavní organizátorka Barbora Hošková, studentka 5. ročníku Zubního lékařství.
Do pomoci Ukrajině se zapojili i další studenti Lékařské fakulty UP. Zdejší pobočka studentské organizace IFMSA mimo jiné uspořádala sbírku zdravotnických pomůcek pro ukrajinské vojáky.
Původně byl kongres ryze studentskou akcí, od studentů pro studenty, získal si však oblibu i u absolventů. Kapacita třetího ročníku, který se konal v roce 2020 těsně před vypuknutím epidemie covidu-19, byla naplněna během několika málo minut. Podobné to bylo i letos, byť nebylo nějakou dobu jasné, zda se akce uskuteční prezenčně nebo online. Program oslovil i některé lékaře s více než desetiletou praxí.
„Podařilo se nám oslovit iniciativu Nevypusť duši, jejíž ředitelka a spoluzakladatelka Marie Salomonová nám přednášela o vyhoření a o tom, jak mu předcházet, jak se o sebe starat. Z toho mám velkou radost. Z různých průzkumů víme, že zubní lékaři jsou nejohroženější profesní skupinou, co se týče sebevražd, tudíž je psychohygiena velmi důležitá. A myslím si, že se dá vyhořet už při studiu s ohledem na nároky, které si i my sami na sebe klademe,“ řekla k programu Barbora Hošková.
Zaujalo také vystoupení Michala Šujana, absolventa olomoucké stomatologie, který za vynikající studijní výsledky obdržel mimořádné stipendium Josefiny Napravilové. Své povídání o ergonomii a ‚čtyřruční‘ práci pojal jako porážení nepřátel ze slavné počítačové hry Mortal Combat. O ekonomické prosperitě ordinace mluvil Tomáš Košumberský z České stomatologické akademie, poněkud filozofický pohled na začátek praxe čerstvého absolventa zase nabídl Petr Bednář, mimo jiné spoluzakladatel projektu Mějte zdravé zuby.
Přínosné informace nabídli další řečníci a povedla se i společenská část programu. „Kongres se vydařil, ale co mě hřeje nejvíce, že se nám podařilo udělat i něco dobrého pro druhé. Původně jsme se rozhodli z výtěžku věnovat 15 tisíc korun na sbírku SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni. Přímo na akci jsme se ještě zorganizovali takovou malou sbírku, kde účastníci přispěli dalšími prostředky. Když jsme pak o výsledku informovali na našich sociálních sítích, připojilo se ještě několik dalších lidí. Na sbírku SOS Ukrajina tedy nakonec přispějeme 29 tisíci korun,“ dodala hlavní organizátorka.
Kongres uspořádali studenti Zubního lékařství se záštitou Lékařské fakulty UP a ve spolupráci se společností Solen a za podpory dalších partnerů. Více o kongresu najdete zde.