Je vlastnictví vozu v současné době důležitý symbol společenského statusu? Vnímají lidé auto jako příliš 'osobní prostor'? Nebo jsou naopak pro mnohé sdílená auta málo dostupná? Právě tomuto tématu se věnují odborníci filozofické fakulty. Pro průzkum hledají respondenty.
Odborníci z katedry ekonomických a manažerských studií a katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého zjišťují, co obyvatele českých měst odrazuje od carsharingu.
„Na katedře ekonomických a manažerských studií se zabýváme obecně udržitelnými ekonomickými systémy, které mohou být pro společnost přínosné. Na první pohled se navíc i jeví jako velmi atraktivní, ale jejich reálnému širšímu uplatnění brání faktory nejrůznějšího charakteru. Právě tyto faktory bychom rádi identifikovali a nabytou znalost pak předali tvůrcům daných sociálních inovací, kteří by podle doporučení mohli nastavit například marketingové aktivity. V tomto výzkumu jsou onou sociální inovací právě sdílená auta,“ řekl Ondřej Kročil, vedoucí katedry ekonomických a manažerských studií filozofické fakulty. Zdůraznil přitom spolupráci s katedrou psychologie, a to nejen v osobě dopravního psychologa Matúše Šuchy. Předpokládá se totiž, že řada identifikovaných bariér bude mít nikoli ekonomický, ale psychologický charakter.
„Do průzkumu se mohou hlásit všichni zájemci, kteří splňují požadovaná kritéria. Nechť se hlásí na můj e-mail. Všechny zájemce, které čeká online nebo osobní rozhovor, přijmeme do poloviny března. Délka rozhovoru je stanovena na zhruba třicet minut,“ doplnil Ondřej Kročil.
Kritéria pro účast:
Respondent potřebuje řidičský průkaz, musí pracovat a žít v témže městě, měl by mít najeto méně než 10 tisíc kilometrů za rok, měl by mít vůz k dispozici (vlastní, firemní), neměl by nyní využívat sdílené automobily a nemá potřebu využívat automobil každý den. Zájemci se mohou hlásit na e-mail: ondrej.krocil@upol.cz.