Dvěma přednáškami pro studenty středních škol se do letošního ročníku Týdne Akademie věd ČR zapojil Český institut výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého. V Pevnosti poznání se nejprve Lukáš Spíchal věnoval roli automatických systémů a robotů v rostlinném výzkumu, o den později Jana Soukupová představila možnosti využití nanomateriálů v lékařství.
Týden Akademie věd ČR se konal v prvním listopadovém týdnu. O úvodní přednášku v režii CATRIN se ve středu 3. listopadu postaral odborník na fenotypizaci Lukáš Spíchal. „Automatizace a robotizace se uplatňují v mnoha odvětvích lidského počínání. Zrychlují či zefektivňují různé postupy a procesy v průmyslové výrobě. Své pevné místo však nacházejí i v rostlinném výzkumu, kde v kombinaci se vzdáleným snímáním značně zvyšují kapacitu a rozlišení popisu vlastností studovaných rostlin,“ shrnul obsah své přednášky Spíchal. Středoškolákům také objasnil, jak se mění vlastnosti rostlin v závislosti na prostředí a proč je potřebné fenotyp rostlin studovat.
Malou exkurzi do nanosvěta podnikli ve čtvrtek 4. listopadu studenti středních škol spolu s Janou Soukupovou. Mimo jiné se dozvěděli, že nanomateriály a nanočástice o velikosti virů, proteinů či buněk mohou být účinnými pomocníky v boji s nejrůznějšími chorobami. V lidském těle dokážou fungovat jako sondy, které nemoc odhalí dříve, než to zvládnou stávající klasické diagnostické metody. Stejně tak jsou schopny léčit některá onemocnění efektivněji než dosud používaná léčiva.
„Téma pro mě bylo nové. Zatím jsem se s touto problematikou moc nesetkala, narazila jsem jen na pár článků. Hodně mě to ale zaujalo a chtěla bych se o těchto věcech dozvědět ještě více. Přírodní vědy mě baví, chtěla bych se jim věnovat i v budoucnu,“ prozradila Valérie Hoňková ze Slezského gymnázia v Opavě.
Týden Akademie věd ČR plynule navázal na Týden vědy a techniky AV ČR, největší vědecký festival v České republice. Zahrnul přednášky, výstavy, akce na pracovištích, promítání dokumentárních filmů, workshopy a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.