Do Olomouce přijela Cintia Marchetti před devíti lety na měsíční pobyt v rámci mezinárodní spolupráce mezi její rodnou Argentinou a Českou republikou. V následujícím roce zde zahájila doktorské studium, které již úspěšně ukončila. Ve výzkumné skupině Rostlinná genetika a inženýrství CATRIN Univerzity Palackého se věnuje hormonální regulaci růstu rostlin zejména v podmínkách vodního stresu.
„Když jsem v Argentině dokončovala magisterské studium, uvažovala jsem o odchodu na doktorát do zahraničí. Chtěla jsem poznat, jak se dělá věda mimo mou zemi, a rozvíjet se jako výzkumník. I na základě výměnného pobytu jsem si vybrala Olomouc, protože zde byli skvělí odborníci na studium rostlinných hormonů v obilovinách a toto téma mě nejvíce zaujalo,“ přiblížila svoji motivaci pro působení v Olomouci Marchetti.
Rostliny považuje za úžasné organismy, které jsou schopné snášet ty nejnáročnější podmínky. Nic jiného jim ani nezbývá, utéct před nepohodou nemohou. „Přežít jim umožňuje celý soubor metabolických a hormonálních změn, které jsou ohromující. Pochopení těchto mechanismů je pro lidstvo klíčové, protože čelíme klimatickým změnám a mnohé regiony, které dnes živí svět, se mohou potýkat s nedostatkem vody,“ upozornila.
Právě udržitelnější a efektivnější zemědělství je cíl, k jehož dosažení by mladá vědkyně chtěla svojí prací přispět. „V současné době jsem velmi spokojena s výzkumem, který v našich skupinách provádíme, a doufám, že brzy přineseme zajímavé výsledky, které nás k vytyčené metě přiblíží,“ uvedla.
Kromě rostlinného výzkumu, který ji velmi baví, v CATRIN oceňuje i mezinárodní prostředí. „Jsem velmi ráda, že v našem vědeckém centru pracuje řada zahraničních vědců. Velmi to obohacuje nejen mou práci, ale i můj osobní pohled na svět. Jsem za všechny ty roky v České republice velmi vděčná,“ doplnila.