Uhlíkové nanostruktury jako svět mnoha dimenzí a možností představí ve středu v aule přírodovědecké fakulty ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Radek Zbořil. Po rostlinném genetikovi Jaroslavu Doleželovi pronese v pořadí druhou přednášku letošního ročníku kurzu Současná chemie, jehož cílem je upozornit na výjimečné postavení olomoucké vědy. Cyklus pořádá již počtrnácté nejcitovanější tuzemský vědec a nositel ocenění Česká hlava Pavel Hobza.
Fyzikální chemik Radek Zbořil je předním světovým odborníkem v oblasti nanotechnologií, což potvrdilo i jeho loňské zařazení na seznam nejcitovanějších vědců světa Highly Cited Researchers. Během přednášky dne 6. března představí publiku uhlíkové nanostruktury jako svět mnoha dimenzí a možností. Výzkum uhlíkových a kovových nanomateriálů a jejich využití v biomedicíně, katalýze, životním prostředí nebo moderních technologiích pro získávání a ukládání energie jeho vědecké práci dominuje. V poslední době stál vědec například u objevu nejtenčího známého izolantu či prvních nekovových magnetů na bázi uhlíku.
„Rád bych ukázal, jak obrovský pokrok nastal ve výzkumu nízkodimenzionálních forem uhlíku v posledních dvou desetiletích. Chtěl bych demonstrovat zejména unikátní vlastnosti chemicky upraveného grafenu a uhlíkových kvantových teček včetně jejich obrovského aplikačního potenciálu,“ uvedl profesor Zbořil.
Přednáška se uskuteční od 15:00 a je přístupná nejen členům akademické obce, ale i ostatním zájemcům včetně veřejnosti. Na webu pořádající katedry fyzikální chemie bude následně dostupný její videozáznam. V březnu čekají zájemce o vědu ještě přednášky ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny Mariána Hajdúcha a politologa Pavla Šaradína.