V sobotu 14. října 2017 se ve velké posluchárně Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci uskutečnilo 18. sympozium Diabetes mellitus - oční komplikace. V pořádání tohoto tradičního setkání oftalmologů a diabetologů na společném odborném diskuzním fóru po roce alternuje Oční klinika Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc (LF UP a FNOL) s Centrem diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (CD IKEM). Odborný program letošního ročníku, kterého se zúčastnilo 155 oftalmologů a diabetologů, rozdělil jeho koordinátor prof. Jiří Řehák (přednosta Oční kliniky LF UP a FNOL) do čtyř bloků.
První blok zahájila prof. Terezie Pelikánová (přednostka CD IKEM a předsedkyně České diabetologické společnosti) přednáškou týkající se diabetického onemocnění ledvin, nové nomenklatury a klasifikace. Základním opatřením v prevenci a léčbě diabetického onemocnění ledvin zůstává intenzivní léčba rizikových faktorů (zvýšené hladiny cukru v krvi, vysokého krevního tlaku, přítomnosti bílkovin v moči a kouření). Prof. František Saudek (CD IKEM) se věnoval vývoji diabetické retinopatie (postižení sítnice cukrovkou) po transplantaci slinivky či Langerhansových ostrůvků (nacházejí se ve slinivce a mj. produkují inzulin). Je důležité si uvědomit, že transplantace slinivky již není kuriozitou, ale představuje osvědčený léčebný postup, v němž se Česká republika řadí po Norsku na druhé místo ve světě v počtu provedených transplantací na 1 milion obyvatel (2015). Po transplantaci a dosažení normální hodnoty cukru v krvi může u některých pacientů diabetická retinopatie progredovat. V dlouhodobém sledování se však většinou stabilizuje, či dokonce regreduje. MUDr. Marie Česká Burdová (Oční klinika dětí a dospělích 2. LF UK a FN Motol, Praha) ve své studii prokázala paralelní úbytek nervových vláken rohovky a rozvoj diabetické retinopatie.
Prof. Milan Kvapil (Interní klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha) v úvodu druhého bloku zdůraznil nezbytnost správné interpretace výsledků klinických studií, což demonstroval na příkladu kardiovaskulárního rizika ve studii s více než 93 000 pacienty. Pokud není přítomna ischemická choroba srdeční (ICHS), tak se riziko vzniku infarktu myokardu neliší mezi osobami s diabetem a bez něj. Trpí-li však pacient ICHS, pak má přítomnost či absence diabetu zásadní význam. Diabetik s ICHS má v 7letém sledování 14,5% riziko vzniku infarktu, zatímco nediabetik jen 9,5%. MUDr. Oldřich Chrapek (Oční klinika LF UP a FNOL) nás v souborném referátu provedl všemi očními komplikacemi diabetu. V péči o diabetiky se, kromě všeobecně známého onemocnění sítnice, setkáváme v různé frekvenci s postižením prakticky všech struktur oka a jeho okolí: od onemocnění víček, přes šedý zákal až po obrny okohybných nervů. V druhé polovině druhého bloku demonstrovala pracoviště (Olomouc, Ostrava, Brno) výsledky léčby diabetického makulárního edému (otok centra sítnice zhoršující vidění) různými látkami aplikovanými injekcí do sklivce. Tato moderní léčba umožňuje v průměru zlepšení vidění o něco málo více než jeden řádek na čtecí tabuli. Zásadním problémem v České republice zůstávají výrazná omezení možností léčby daná českou legislativou, která neodpovídají výsledkům velkých klinických studií a z nichž nejvíce „do očí bijící“ je úhrada léčby pouze jednoho oka!
Ve třetím bloku se MUDr. Ondřej Krystyník (III. interní klinika, LF UP a FNOL) zaměřil na vliv moderní léčby diabetu 2. typu na vývoj jeho komplikací. Intenzivní léčba diabetu s navozením těsné kompenzace sice vede k redukci vzniku a zpomalení progrese mikrovaskulárních komplikací (zejména postižení sítnice a periferních nervů), je však třeba mít na paměti, že u dlouhodobě nedostatečně léčeného diabetika s postižením sítnice může rychlá kompenzace (navození „normálních“ hodnot cukru v krvi) zhoršit oční nález. MUDr. Barbora Bábková (Oční klinika LF UP a FNOL) ve výborně obrazově dokumentované přednášce ukázala přínos a možnosti ultrazvukového zobrazení oka u pacientů s neprůhlednými očními medii (zejména krvácením do sklivce při závažném postižení sítnice cukrovkou). V těchto případech je ultrazvuk nenahraditelným pomocníkem při plánování operačního výkonu.
Čtvrtý blok zahájila MUDr. Alena Adamíková (Diabetologické centrum, Krajské nemocnice Tomáše Bati, a.s., Zlín) sdělením týkajícím se skupinové edukace diabetiků. Seznámila nás se zlepšením dlouhodobých ukazatelů kompenzace diabetu po proběhlém školení (4x 2 hodiny v odstupu cca 2 týdnů). Většina čtvrtého bloku byla věnována novým možnostem zobrazení cévního řečiště sítnice OCT angiografií. Jedná se o neinvazivní, nezatěžující, relativně rychlé a kdykoli opakovatelné vyšetření, které přináší novou dimenzi v diagnostice a sledování sítnicových onemocnění. V České republice je na některých pracovištích již dostupné cca rok, ale stále se s touto metodou a všemi jejími možnostmi seznamujeme. V závěrečné přednášce MUDr. Martin Šín (Oční klinika LF UP a FNOL) prezentoval kyslíkovou saturaci v sítnicových cévách u diabetiků, k jejímuž měření se používá speciální přístroj (Oxymap T1), který získala Oční klinika LF UP a FNOL jako devátá na světě a stále se jedná o jediný přístroj v České republice. V současnosti se stále jedná o experimentální metodu, která však má v budoucnosti potenciál přispět k časné diagnostice postižení sítnice cukrovkou.
Oční klinika LF UP a FNOL děkuje Konferenčnímu servisu UP za organizační zajištění sympozia.
MUDr. Petr Mlčák, Oční klinika LF UP a FNOL, Ústav fyziologie LF UP