Manipulace. Fake News. Dezinformační portály. Konspirace. Etika. Digitální technologie. Umělá inteligence. Role státu při regulaci zneužití digitálního prostoru. To jsou hlavní témata dokumentárního snímku s názvem Stíny covidu, za nímž stojí Institut sociálního zdraví Cyrilometodějské teologické fakulty UP.
Na kameru promluvili tři odborníci: expert na vzdělávání a mluvčí Českých elfů Bob Kartous, Iva Bezděková z Deníku N a Adam Sybera, analytik Team4Ukraine.
„Problém je, že lidé si dělají ultimátní názory na něco, v čem jsou laici. Jak si mohu dělat ultimátní názor, když tématu nerozumím? Já si vždycky nechávám otevřený prostor k tomu, abych se mohl někam posunout. Bedlivě sleduju téma, které mě zajímá, ale neuzavírám si na to svůj pohled. Tohle je v postkomunistických společnostech problém: lidé nevědí, co to je kritický odstup. Hlavně kritický odstup od vlastního přesvědčení,“vyjádřil se Bob Kartous.
„Školství by se mělo soustředit na mediální výchovu, aby se lidé dokázali v mediálním prostředí orientovat od útlého věku. Důležité také je, aby nečerpali jen z jednoho jediného zdroje a neuzavírali se v sociálních bublinách. Cvičit kritické myšlení, to považuji za velice důležité,“ doplnil Adam Sybera.
Protagonisty zpovídala režisérka Markéta Kopejtková. Natáčecí tým tvořili také ředitel Institutu sociálního zdraví (OUSHI) CMTF UP Peter Tavel, Aleš Kiri Čermák a střihač Lukáš Kopejtko.
O první části dokumentu Stíny covidu: Zdravotníci, v níž účinkovala mimo jiné záchranářka a přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Fakulty zdravotnických věd UP Marinella Danosová, jsme psali zde.
Druhou část Stíny covidu: Dezinformace si můžete přehrát níže.